Таг : политика

МАКЕДОНИЈА

Џафери: Како земја напредокот го креираме преку отворен дијалог

Александар Тодески
Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, во интервју за спрскиот весник „Политика“ вели дека е свесен дека имало скептицизам и страв кај граѓаните,...
МАКЕДОНИЈА

Петров: Ако младите не влезат во политика не може да се очекува промена

Stefanija Kuzmanovska
Пред да влезам во партија имав поинкава слика за некои политичари, но сега кога имам шанса да поминам повеќе време со нив, сфаќам дека луѓето...
МАКЕДОНИЈА

Трибина: Работата на експертската македонско-бугарска комисија е мешање на политиката во историјата

Stefanija Kuzmanovska
Формирањето на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовани прашања е политички чин и има цел „денационализација и деполитизација на минатото“ на нашата земја. Каменот...
Политика

СДСМ: Стапката на невработеност кај младите е намалена на 35%

Влатко Зорба
„СДСМ креира и реализира мерки и политики, кои обезбедуваат просперитет за сите граѓани, пред се за младите, подобрување на животниот стандард и повеќе пари во...
Забава МАГАЗИН

Осум ѕвезди кои имаа желба да станат политичари

Кристина Денесовска
Селебрити политиката е се попопуларна последниве неколку години. Доказ за тоа се бројните познати кои сакаат да се пробаат во кандитатурата за претседател, а освен...
Политика

ЛДП: Битката за човекови права подразбира услови за талентираните млади да бидат успешни во Македонија

Влатко Зорба
Темата на денешниот Меѓународен ден на Човековите Права како да им е посветен на младите од Македонија кои со својата одлучност под слоганот „Нема правда...
Политика

Мицкоски: Сакам да верувам во конструктивноста на Заев, но поради неговото досегашно однесување имам сомнеж

Александар Тодески
За да се најде заеднички јазик, потребно е да се има заедничка цел. Сѐ друго е техника. За жал, целта ни е сосем различна. Ние...
МАКЕДОНИЈА Политика

Пендаровски–Мета: Земјите од Западен Балкан да одржат Самит на кој ќе се дискутира за проширувањето во ЕУ

Maja_Serafimova
Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете...
МАКЕДОНИЈА Политика

Маричиќ: Успех е скокот од заробена држава, две години подоцна да се вратиме на масата каде се носи одлука за преговори

Maja_Serafimova
Советникот за евроатлански интеграции во кабинетот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ во гостување на Телма истакна дека успех е за две години од заробена држава...