Таг : политика

Политика

Бучковски е именуван за дa создаде атмосфера за реализација на прашањата со Бугарија, велат од Влада

Берта Китинска
Владата и преку официјално соопштение посочи  дека поранешниот премиер Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. „Именувањето е со мандат...
СВЕТ

Сервер: Бајден ќе се врати на потрадиционалната американска политика на Балканот

Stefanija Kuzmanovska
Професорот на Универзитетот Џонс Хопкинс во Вашингтон, Даниел Сервер, изјави дека верува оти ќе има големи промени во надворешната политика на САД со доаѓањето на...
Политика

Бугарија стави блокада, Заев одлуката ја опиша како болна и горчлива

Берта Китинска
Северна Македонија доби „НЕ“ од Бугарија за почеток на преговорите за Европската Унија. „Бугарија ја поддржува рамката за преговори за пристапување на Албанија во Европската...
Политика

Македонија се надева на компромис со Бугарија

Берта Китинска
Пред постигнување на консензус мора да има тензија, за владата Самитот е позитивен моментум Германската канцеларка Ангела Меркел на лидерите на Бугарија и С.Македонија им...
Политика

Ахмети: Да имавме уште по еден живот со моите пријатели, повторно ќе се боревме за слобода!

Берта Китинска
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети реагираше во врска со потврдата на обвиненијата за двајцата водачи на Ослободителната војска на Косово, Хашим Тачи и Кадри Весели....
Политика

Апасиев на Фејсбук упати недолични коментари кон Димитров и Османи

Берта Китинска
Лидерот на политичката парија Левица, Димитар Апасиев повотроно упати недоличен коментар кон Димитров и Османи кои вчера во Берлин одржаа  состанокот со шефицата на бугарската...
Политика

Гир: Постојат многу шпекулации во медиумите, но важно е да се договори преговарачката рамка

Берта Китинска
Постојат многу шпекулации во медиумите за многу теми. Не сметам дека е корисно да додавам кон тие шпекулации, но тоа што е важно е дека...
Политика

Пендаровски: Нема отстапки пред Бугарија за идентитетот и јазикот

Берта Китинска
Претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција по новинарско прашање, околу тоа дека Бугарија нема да ја блокира Македонија во патот кон ЕУ,...
Политика

Ќосев: Партиите во бугарската Влада креваат тензии заради предзиборен маркетинг

Берта Китинска
Коалицијата на „патриотите“ и голем дел од бугарското население живеат во романтичарско-патриотските митови од 19-от век, а тие митови не секогаш одговараат на фактите и...
Политика

Загреб за старт на преговорите со ЕУ до крајот на годинава, Скопје очекува поддршка и од Софија

Берта Китинска
Хрватските власти изразија поддршка за членство на Северна Македонија во ЕУ и очекуваат првата Меѓувалдина конференција меѓу земјава и Унијата да се одржи до крајот...