Таг : полициски час

Вести

СЗО е против полициски час

Влатко Зорба
Националното затворање треба да се користи само како „резервна“ мерка за контрола на коронавирусот, изјави специјалниот претставник на Светската здравствена организација за КОВИД-19. Д-р Давид...
СВЕТ

Проширен полицискиот час во Франција, 46 милиони луѓе под клуч

Stefanija Kuzmanovska
Поради брзото ширење на коронавирусот, француската влада ќе го прошири полицискиот час на уште 38 области, со кои ќе бидат опфатени 46 милиони луѓе, најави...
Политика

Не сум поддржувач на затворање, на полициски часови, изјави премиерот

Влатко Зорба
Лично јас не сум поддржувач на затворање, на полициски часови, но сум пддржувач на сето тоа што ќе може да ограничи можност за ширење на...
СВЕТ

ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ФРАНЦИЈА: За еден ден повеќе од 22.500 новозаразени

Stefanija Kuzmanovska
Француската влада денеска прогласи вонредна состојба на јавното здравје и воведе полициски час од 21 до 6 часот наутро. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека...
МАКЕДОНИЈА

Можно е воведување на нов полициски час: Листа на градови со најголем број заразени со Ковид-19

Берта Китинска
Вчерашната статистика на Министерството за здравстви покажува 48 нови случаи од 387 тестирања. Починати се четири лица, а оздравеле 61 пациент. Во моментов најголем број...
Регион

Нови мерки во Црна Гора: Вечерва полициски час во три града

Stefanija Kuzmanovska
Во Никшиќ, Беране и Андријевица во Црна Гора од вечерва се воведува полициски час. Забраната за напуштање на станбени објекти во трите црногорски градови ќе...
СВЕТ

Велика Британија: Ситуацијата со Ковид 19 излезе од контрола – повторно воведување на полициски час?

Stefanija Kuzmanovska
Доколку состојбата со коронавирусот во Велика Британија не се подобри во следните две недели, властите размислуваат за воведување полициски час. Според медиумите, оваа мерка првично...
Хроника

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Влатко Зорба
Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели...
Регион

Вучиќ: Ќе има заострување на мерките за Белград! Јас сум за полициски час!

Stefanija Kuzmanovska
Како што рече претседателот Вучиќ, Кризниот и епидемиолошки штаб ќе донесе нови мерки утре, и дека тоа веројатно ќе биде заострување на мерките, но без...
Регион

Твитер реакции на полицискиот час: Србија два пати ќе ја победи короната

Влатко Зорба
Кога среде глобалната пандемија на коронавирус, претседателот на Србија, Александар Вушиќ реши дека ја победил короната и ги отвори сите врати широко – само за...