Таг : Помилување

Забава МАГАЗИН

Поради коронавирусот, славни затвореници бараат помилувања

Познати личности кои отслужуваат затворски казни, бараат помилувања и порано пуштање дома поради ситуацијата со коронавирусот. Меѓу нив се и осудениот адвокат Мајкл Авенати, Бил...
МАКЕДОНИЈА

Уставен го одложи утврдувањето на Нацрт решението за дополнување на Законот за помилување

Ивана Рамаданова
Уставниот суд на денешната седница го одложи утврдувањето на Нацрт – решението со кое е поведена постапка за оценка на уставноста на Законот за дополнување...
МАКЕДОНИЈА

На собраниска седница ќе се најде автентичното толкување за помилувањето

Собранието денеска ќе ја одржи 123. седница на која на дневен ред се 57 точки, а како последна е Барањето за давање автентично толкување на...
МАКЕДОНИЈА

МП: Укинувањето на членот 11а нема да влијае на помилувањата

Ивана Рамаданова
Доколку Уставниот суд го укине или го поништи членот 11а од Законот за помилување, тоа нема да влијае на помилувањата, откако вчера собраниската Законодавно-правна комисија...
МАКЕДОНИЈА

Силјановска-Давкова: Уставниот суд да ги отвори вратите за стручната јавност

Александар Тодески
Се смета дека еднаш даденото помилување не може да се повлече бидејќи тоа е спротивно на принципот на владеење на правото и ги нарушува правата...
МАКЕДОНИЈА

Цаца Николовска: Уставниот суд пред себе да го гледа Уставот, не политиката

Александар Тодески
Не треба да не прашувате нас зошто Уставниот суд после три години го актуелизира помилувањето. Жално е што немаме Уставен суд, туку класичен политички суд,...
МАКЕДОНИЈА

Кекеновски: Институтот помилување е злоупотребен од поранешниот претседател

Александар Тодески
Иницијативата е прифатена, што значи дека ќе се расправа. Би сакала самото расправање да биде на потранспарентен начин, да има експерти за да може и...
МАКЕДОНИЈА

Калајџиев: Амнестија и помилување не смеат да доведат до избегнување одговорност за тешки повреди на човекови права

Ивана Рамаданова
Целосно демолирана Канцеларијата на Претседателот и Министерството за правда, жестоки судири со полицијата и приведени  демонстранти, беше епилогот од протестите против тогашната одлука на Иванов...
Политика

И законот со кој се амнестираа пратениците за „Крвавиот четврток“ пред уставните судии

На дневен ред пред судиите во Уставниот суд во среда ќе се најде иницијативата за оцена на уставноста на Законот за амнестија кој се донесе...
Вести

Трамп помилува тројца војници обвинети за воени злосторства во Авганистан и Ирак

Влатко Зорба
Претседателот на САД Доналд Трамп, помилува тројца американски војници обвнети за воени злосторства извршени во Авганистан и во Ирак. Конзервативни претставници од власта и набљудувачите...