Таг : пратеници

Политика

Пратениците за 5 години потрошиле речиси 3 милиони евра за патни трошоци

Влатко Зорба
Извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година што денеска Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) го презентираше...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК ќе расправа за патните трошоци на пратениците

Stefanija Kuzmanovska
Анализа на патните трошоци на пратениците за периодот 2015-2019 година е на дневен ред денеска на 27. седница на Државната комисија за спречување корупција. Втора...
МАКЕДОНИЈА

Се врши притисок и терор врз пратениците да не гласаат за законот за ЈО, вели Заев

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ и пратеници од оваа партија вршат притисок врз други пратеници да не се гласа...
МАКЕДОНИЈА

ИНРЕКОМ: Пратениците да ги повлечат предложените измени на Законот за АВМУ

Stefanija Kuzmanovska
Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ укажува на недостатоци на Предлог законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и ги...
МАКЕДОНИЈА

Независната осумка калкулира за Законот за Јавно обвинителство, неизвесно е дали ќе се донесе до распуштање

Александар Тодески
Нема најава дека Законот за Јавно обвинителство ќе влезе во собраниска процедура денеска или во наредните денови. Собраниски извори за „Стандард“ брифираат дека предложеното решение...
МАКЕДОНИЈА

Кои се пратениците кои не гласаа за Законот за управување со отпадот (ФОТО)

Ивана Рамаданова
Со 62 гласа ЗА, во средата во Собранието на Република Северна Македонија беше изгласан Законот за управување со отпадот, со кој се забранува увозот на отпад...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Драган Данев бараше да се гласа за Законот за забрана за увоз на отпад, па се премисли во моментот на гласањето

Александар Тодески
„Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бараме од господинот Талат Џафери денес да ја продолжи 130-тата седница на Собранието на која се наоѓаат измените на Законот...
МАКЕДОНИЈА

За новиот состав на Комисијата за антидискриминација ќе одлучуваат новите пратеници

Stefanija Kuzmanovska
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска го утврди предлогот Орхан Адеми да биде нов заменик директор на Државниот завод за ревизија. Арбен...
Политика

Заев ќе бара поддршка од „независната осумка“ за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ сака европски закон

Влатко Зорба
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција во партиското седиште вчера изјави дека преговара за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство и дека...
Регион

Подгорица: Демонстрантите се повлекуваат, пратениците на ДФ остануваат во затвор

Влатко Зорба
Сообраќајот во Подгорица беше нормализиран утрово, по целодневната блокада на градот поради ненајавените протести на противниците на Законот за слобода на вероисповеста, пренесе Б92. Законот...