Таг : пратеници

Политика

ГДУ: Еден од приоритетите е намалување на бројот на пратеници, ќе имаме пари да инвестираме во училишта

Влатко Зорба
Еден од приоритетите на Граѓанско демократката унија (ГДУ) е намалување на бројот на пратеници од 120 на 90, проследено со повеќе реформи на администрацијата кои...
МАКЕДОНИЈА

Иницијативата на СДСМ за повторно собирање на Парламентот потпишана од триесетина пратеници

Stefanija Kuzmanovska
Триесетина пратеници од СДСМ, НСДП, независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и ДПА се потпишани на иницијативата на пратеничката група на СДСМ...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Народот препознава кога го лажеш

Влегуваме во финалето на една многу важна битка за Македонија. Ова е битка за вредности и принципи, која мора да се избори за правдини, рече...
МАКЕДОНИЈА

Силјановска: Нашето Собрание е демократска руина

Во 1994 година се збогував со политиката. Реков никогаш повеќе, само ќе ја проучувам. Минатата година го прекршив зборот, но не попусто, видов дека она...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: Бишевац летово бараше да биде кандидат од редовите на СДСМ

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вели дека кандидатот за пратеник на листата на ВМРО-ДПМНЕ, а поранашен пратеникд од СДСМ, Сафет Бишевац минатата година барал...
МАКЕДОНИЈА

Колку места за пратеници од коалицијата одвоиле двете најголеми партии?

Двете најголеми политички партии на изборите настапуваат со своите коалициони партнери, на кои по логичниот редослед им следуваат и пратенички места. На листите на владејачката...
МАКЕДОНИЈА

Заев за кандидатите за пратеници: Ова се луѓето кои ја носат веќе извесната победа

Низ плодна дискусија, во работна атмосфера, Конгресот ја прифати предлог програмата „Можеме“ за официјална програма на СДСМ и Коалицијата. СДСМ започнува нова пракса со тандем...
Политика

Беса одлучи кои членови ќе бидат кандидати за пратеници

Влатко Зорба
Движењето Беса вечерва ги определи кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори. Одлуките се донесени на состанок на Централното собрание во Тетово. Во Изборна единица...
МАКЕДОНИЈА

Ќе нема независни листи на пратеници на парламентарните избори

Берта Китинска
На полноќ истече рокот за собирање потписи за независните листи и според податоците од Државната изборна комисија на претстојните парламентарни избори ќе нема ниту една...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Патните трошоци на пратениците ќе бидат укинати

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во партиското седиште најави укинување на патните трошоци на пратениците по формирањето на влада по 12 април,...