Таг : правосудство

Политика

Дескоска: Да ги надминеме опасностите од епидемијата и успешно да ги имплементираме реформите во правосудството

Влатко Зорба
Министерката за правда Рената Дескоска по повод Денот на правосудство на судиите и јавните обвинители, адвокатите, вработените и други претставници на правосудниот сектор им посакува...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Судските предмети ќе се следат електронски, следува разрешување на тој што намерно застарува случај

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави нови реформи во правосудството по формриање на новата влада. Според него, ако судиите намерно застаруваат предмети, по автоматизам ќе...
МАКЕДОНИЈА

МП: Очекуваме сите фактори во сферата на судството да работат согласно законите за да се врати довербата во правосудниот систем

Влатко Зорба
„Министерство за правда во изминатиов период работеше на усогласување на законската рамка за независно, непристрасно и ефикасно судство. Очекуваме сите фактори во сферата на правосудството,...
Политика

Дескоска најави ветинг во правосудството по изборите

Влатко Зорба
Мора да бидеме свесни дека за да се почне процес на ветинг во правосудството потребно е двотретинско мнозинство, а тоа како и дебатата за ова...
Политика

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни...
Останати

Пендаровски: Институциите неселективно да се борат против корупцијата

На заедничка иницијатива на министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас и претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Кабинетот на...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Направивме многу, но како влада имаме и свои слабости

Влатко Зорба
-Нашиот народ треба сега да биде исправен и да донесе одлука на избори. Јас не се сомневам во одлуката на народот. Неправдата по одлуката од...
Политика

Милошоски: ДУИ е дел од проблемот во правосудството

Влатко Зорба
Случајот со меѓусебните обвинувања на градоначалникот Блерим Беџети и Зоран Заев за ургенции и влијание во Судскиот совет е конкретен доказ за мешањето на владата...