Таг : Преговори

ЕУ

Седум земји го стопираа отворањето на ново поглавје за преговори на ЕУ со Србија

Влатко Зорба
Иако се очекуваше Србија да отвори ново поглавје за преговори за слободата на движење на работната сила пред летните одмори, не е постигнат потребниот консензус...
Политика

Жбогар: Верувам дека преговарачката рамка многу брзо ќе биде претставена пред земјите членки

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува...
Политика

Преговарачката рамка во јуни, старт на преговорите наесен

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји најави дека преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија треба да бидат објавени „во наредните денови”, а вицепремиерот Бујар Османи,...
Регион

Лајчак: Ќе ги продолжат преговорите меѓу Србија и Косово веднаш штом се отворат границите!

Stefanija Kuzmanovska
Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, има намера да ја одржи првата рунда преговори во Брисел наскоро,...
Регион

Гренел останува американскиот претставник за преговорите Србија и Косово

Американскиот дипломат Ричард Гренел ќе остане специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите помеѓу Србија и Косово, потврди неговиот портпарол Дик Кастин. „Гренел...
Политика

Пендаровски: Нема преговори со ЕУ, ако немаме меѓународна верификација на изборите

Без меѓународен мониторинг не сакам воопшто да размислувам за избори, изјави претседателот Стево Пендаровски, на прашање дали би имало избори во државата доколку ДИК и...
Авто/мото

Преговорите меѓу Ферари и Фетел пропаднаа: Формула 1 добива неочекуван пресврт

Stefanija Kuzmanovska
Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, ќе го напушти Ферари на крајот на сезоната, откако пропаднаа преговорите за нов договор, јави Би-Би-Си. Како што се наведува,...
СПОРТ Фудбал

Рангник потврди дека започнал преговори со Милан

Stefanija Kuzmanovska
Германецот Ралф Рангник потврди дека започнал преговори за да стане тренер на Милан. Сегашниот директор на Лајпциг е посочен како човекот што може да биде...
Политика

Османи: Бугарија не планира да го блокира процесот, даде поддршка за почеток на преговори

Бугарија беше една од тие што гласаше за започнување на преговори со ЕУ. Доколку сакаше да го попречи овој процес можеше да го блокира во...
Политика

Пленковиќ: Одлуката за старт на преговорите со С. Македонија е политичко наследство на претседавањето на Хрватска со ЕУ

Мартовската одлука за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија ќе остане запишана во историјата како политичко наследство на хрватското претседавање со ЕУ,...