Таг : Преговори

Политика

Димитров: Рано во јуни очекуваме да ја добиеме предлог преговарачката рамка

Рано во јуни очекуваме да ја добиеме предлог преговарачката рамка и во зависност од корона кризата во период од неколку месеци таа да биде одобрена...
Политика

Круљ: Време е за нов пристап кон Западен Балкан

Односите на ЕУ со земјите од Западен Балкан се движат во позитивна насока во последните месеци, по одлуката за започнување на долго одложуваните преговори за...
Политика

Бугарија веќе отворено се заканува на Скопје со вето за преговорите за членство во ЕУ

„Ако мешаната комисија за историја не проработи до јуни и властите во Скопје продолжат да ја фалсификуваат историјата, Бугарија нема да даде согласност за започнувањена...
Политика

Османи: Преговарачката рамка од ЕК, според наши информации, ќе биде на 3 јуни

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека преговарачката рамка од Европската комисија, според информациите со кои располагаат, ќе биде презентирана на 3 јуни....
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Опозициската партија не може да се помири со фактот дека почнуваме преговори со Унијата

Stefanija Kuzmanovska
„ВМРО-ДПМНЕ и Тимчо Муцунски продолжуваат неодговорно да се однесуваат и да пласираат лажни вести само заради тоа што не можат да се помират со успехот...
Политика

Нимиц: По Преспанскиот договор никој не може да оспори дека во С. Македонија живеат Македонци, кои говорат македонски јазик

Берта Китинска
Преговарачот во речиси тридеценискиот спор за името меѓу Северна Македонија и Грција, кој конечно беше надминат со Преспанскиот договор, Метју Нимиц во еден момент на...
Политика

Сијарто: Ќе се обидеме најбрзо да ја затвориме рамката за преговорите и најдоцна во јуни да започнеме со преговори

Берта Китинска
И честитам на Северна Македонија што минатата недела доби согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во...
СПОРТ

Премиер лигата и синдикатите на играчи ги продолжуваат преговорите за намалување на платите

Stefanija Kuzmanovska
Преговорите меѓу Премиер лигата и синдикатот на играчите за евентуално намалување на платите или одложувања поради пандемијата на коронавирус продолжуваат откако не беше постигнат договор...
Политика

Жбогар: Процесот на преговарање е инструмент што треба да ја донесе ЕУ во вашата земја

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за...