Таг : проширување

МАКЕДОНИЈА

Со новата методологија за проширување ЕУ воведува построги правила за новите кандидати, оценува Лекен

Берта Китинска
Со предложената нова методологија за проширување, критериумите од Копенхаген се исти, но споредено со апликациите за членство на земјите од Централна Европа, сега правилата се...
Регион

Пленковиќ: Проширувањето на ЕУ повторно е ставено на дневен ред

Влатко Зорба
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред неформалната вечера за лидерите на Западен Балкан, истакна дека прашањето за проширување и поддршка на Европска Унија за земјите од...
Политика

Новата методологија за проширување на ЕУ пред Националниот совет за евроинтеграции

Stefanija Kuzmanovska
Собранискиот Националниот совет за евроинтеграции денеска ќе одржи седница на која ќе биде презентирана новата методологија за преговори за проширување на Европската унија предложена од...
МАКЕДОНИЈА

Вархеји ја претстави новата методологија – Ќе важи за преговорите со С. Македонија и Албанија

Александар Тодески
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји пред јавноста ја претстави новата методологија за проширување на Европската Унија, реверзибилниот процес кој се основа на четири принципи, кредибилност,...
Политика

Сен Пол: Промена на методологијата, па потоа проширување на ЕУ

Stefanija Kuzmanovska
Ветото на Франција за почеток на преговорите за пристап со Северна Македонија и Албанија не значеше „не“, туку дека треба да се почека, изјави францускиот...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Очекуваме грешката да биде исправена многу бргу и да почнеме преговори

Убеден сум дека нашите средби и комуникација ќе добијат на интензитет, влегуваме во важен период во кој влегуваме во сериозни чекори за членство во Европската...
МАКЕДОНИЈА

Вархеји: Северна Македонија е подготвена за преговори, нема промени во тој став

Ова ми е прва официјална посета надвор од ЕУ. Северна Македонија направи многу за да стане членка и го испорача историскиот преспански договор. Сакам да...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Почна средбата Вархеји-Спасовски

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји дојде во владата на средба со техничкиот премиер Оливер Спасовски. По средбата, најавена е и заедничка прес...
МАКЕДОНИЈА

Макрон: Нема преговори за ниедна земја без реформа на преговарачката процедура

Александар Тодески
Францускиот претседател, Емануел Макрон, по лидерскиот состанок во НАТО, на прашање на македонските медиуми зошто го блокирал стартот на преговорите на Северна Македонија со Европската...
ЕУ

Мишел: До мај ќе биде јасно каква ќе биде реформата на проширување на ЕУ за Балканот

Влатко Зорба
Новоизбраниот претседател на Европски совет Шарл Мишел во интервју за полскиот весник „Газета виброча“ изјави дека до мај и самитот ЕУ-Балкан ќе биде јасно како...