Таг : пцр

МАКЕДОНИЈА

Владата ќе го разгледа извештајот од Главниот кризен штаб

Берта Китинска
Владата денеска напладне ќе одржи седница онлајн на која ќе го рагледа записникот од шестиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација...
МАКЕДОНИЈА

Се очекува денеска да се повлече одлуката за влез без ПЦР-тест

Берта Китинска
Откако вчер влезот и излезот од и во Македонија од Косово беше дозволен без ПЦР-тест, од македонската владата најавија дека оваа одлука денеска ќе биде...
СВЕТ

Германија го укинува задолжителниот ПЦР за патниците од ризичните подрачја

Stefanija Kuzmanovska
Германија ќе ги укине задолжителните тестови на коронавирус за патниците кои се враќаат од подрачја со висок ризик во странство и ќе се фокусира на...
Регион

Дачиќ: Србија со PCR тестот за соседите „дефинира некои односи во регионот“

Влатко Зорба
Српскиот министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денескa дека со одлуката граѓаните на Северна Македонија, Хрватска, Бугарија и Романија да мора да имаат негативен...
МАКЕДОНИЈА

За државјаните од Косово и Србија не е потребен тест ако транзитираат низ Македонија

Берта Китинска
Државјаните на Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, како и дипломати, членови на нивните семејства и граѓани со двојно државјанство од овие држави,...
МАКЕДОНИЈА

Од денес задолжителен ПЦР тест за влез во државава од Србија, Црна Гора, БиХ и Косово

Од државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска ќе се...