Таг : раце

Вести

УНИЦЕФ: Три милијарди луѓе во светот немаат услови да ги мијат рацете!

Влатко Зорба
Најновите податоци на УНИЦЕФ покажуваат дека околу три милијарди луѓе или 40 проценти од светската популација немаат услови во своите домови за одржување основна хигиена...
Здравје и Храна

Еволуција на дело: Сè повеќе луѓе имаат дополнителна артерија во своите раце

Влатко Зорба
Кога ја замислуваме понатамошната еволуција на човекот, односно неговиот изглед во далечна иднина, често зборуваме за промена на висината, големината на мозокот и изгледот на...
СВЕТ

Навални: Рацете ми се тресат, но се чувствувам подобро

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се опоравува од труење во Берлин, вели дека се чувствува подобро и дека си дал уште неколку месеци пред...
Забава

Поранешниот сопруг на Ривера под ист кров со нејзината сестра, фатени како се ДРЖАТ ЗА РАЦЕ

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот сопруг на починатата актерката Наја Ривера, Рајан Дорси (37) започна да живее со нејзината сестра Никајла Ривера (25). Никајла откри дека се одлучила на...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Филипче: Миењето раце е најдобрата заштита од вируси

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео во кое е прикажано како правилно треба да се мијат рацете. „Миењето раце е...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Нехигиенски тренд од кој мора да се откажете додека трае пандемијата

Пандемијата на коронавирусот воспостави повисоки критериуми и мерки за хигиена, кои вклучуваат детално миење на рацете, темелно и внимателно. Но, она на кое ретко помислуваме...
МАГАЗИН Стил

Како најдобро да ги искористите старите козметички производи?

Елена Даскалова
На сите ни е познато чувството кога купуваме нов шампон, гел за туширање или крем за лице, а само по неколку дена сфаќаме дека не...