Таг : Ракомет

Ракомет

Ракометот е во колапс

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус финансиски влијаеше врз целиот спорт, вклучително и ракометот. Според најновите информации што доаѓаат, најквалитетната лига во светот – германската Бундеслига – се...
Ракомет

Брестовац по ждрепката: Не е ниту лесна, ниту најтешка група

Влатко Зорба
Селекторот на машката ракометна репрезентација по по добивањето напротивниците во квалификациите за ЕП 2022 изјави дека групата „не е ниту лесна, ниту најтешка“. По денешната...
Ракомет

Вардар не ги испочитува препораките од Владата: Мечот со Монпелје ќе се игра во присуство на публика

Влатко Зорба
Од РК Вардар соопштија дека сите кои купиле билети за натпреварот од Лигата на шампионите меѓу екипите на Вардар и на Монпелје, закажан за сабота...
Ракомет

Шпанија остана на европскиот ракометен трон

Влатко Зорба
Шпанија останува на европскиот ракометен трон. „Црвената фурија“ во финалето на 14. ЕП ја совлада Хрватска со 22:;20 (полувреме: 12:11). „Коцкестите“ не искористија напад за...
Ракомет

Дувњак прогласен за најдобар ракометар на ЕП 2020

Влатко Зорба
Домагој Дувњак е прогласен за најдобар ракометар на 14. Европско првенство што завршува попладнево со големото финале меѓу Шпанија и Хрватска. Лидерот на „коцкестите“ постигна...
Ракомет

Норвежаните завршија трети на Европското во ракомет

Влатко Зорба
Ракометната репрезентација на Словенија беше поразена од Норвешка во мечот за бронзените медали на Европското првенство. Словенечките ракометари останаа без медал откако Норвешка славеше со...
Ракомет СПОРТ

Хрватска ги среди Австријците и направи исчекор кон полуфиналето на ЕП

Хрватска ја совлада Австрија со 27:23 во првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство и направи огромен исчекор кон полуфиналето. Победникот во „Винер...
Ракомет СПОРТ

Лазаров ја заврши првата фаза на ракометното ЕП како четврти стрелец

Кире Лазаров ја заврши првата фаза на 14. Европско првенство во ракомет како четврти стрелец. Капитенот на македонската репрезентација во трите одиграни меча постигна вкупно...
Ракомет СПОРТ

Судиска двојка од Словенија ќе ја дели правдата на мечот против Австрија

Бојан Лах и Давид Сок од Словенија ќе ја делат правдата на дуелот од групата „Б“ помеѓу Северна Македонија и Австрија од третото коло на...