Таг : Рама

Регион

Рама ја повлече судската постапка против Харадинај

Влатко Зорба
Премиерот на Албанија, Еди Рама, ја повлече тужбата за клевета, која ја поднесе против поранешниот премиер на привремените институции на Приштина, Рамуш Харадинај. Рама не...
Регион

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово,...
Регион

Рама: Мини Шенген е природен процес, комплементарен со ЕУ

Влатко Зорба
Премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека иницијативата „мини Шенген“, предложена од претседателот на Србија, Александар Вушиќ, е природен процес, надополнувачки за процесот на европска...
Регион

Рама се закани со враќање на мерките поради зголемениот број заболени

Влатко Зорба
Албанскиот премиер Еди Рама се закани дека повторно ќе воведе ограничување на движењето по наглото зголемување на новите случаи на заразени со коронавирус. Рама оцени...
Регион

Рама бара легализација на канабисот во Албанија за медицински цели

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека е за легализација на канабисот во Албанија, со цел да се користи во медицински цели, пренесува приштинска „Коха“....
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска и Ѓурчиновски се сретнаа со командантот на Косовските безбедносни сили

Делегација на Косовските безбедносни сили (КБС), предводена од командантот, генерал-потполковник Рахман Рама, во рамки на еднодневна посета на Република Северна Македонија, денеска престојуваше во Министерството...
МАКЕДОНИЈА

Командантот на косовските безбедносни сили Рама во посета на Скопје

Во официјална еднодневна посета на Република Северна Македонија и Армијата денеска ќе престојува делегација на косовските безбедносни сили (КБС), предводена од командантот генерал-потполковник Рахман Рама....