Таг : Рама

МАКЕДОНИЈА

Вучиќ, Рама и Заев на конференија за „Мал Шенген“: Ќе бидат потпишани договори од историско значење за целиот регион

Влатко Зорба
Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделник преку видео врска ќе учествува на конференција на „Мал Шенген“. Кабинетот на Вучиќ објави дека на конференцијата ќе учествуваат...
Регион

Рама: Сакам да ја отстранам границата и со Србија

Влатко Зорба
Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека тој е „многу јасен и дека регионалниот Шенген поставува четири услови за Европската унија“, и дека првиот е слобода...
Регион

Рама: Не можеме да ја отстраниме границата со Косово без регионален договор

Влатко Зорба
Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека Албанија и Косово не можат да донесат одлука за отстранување на границата, бидејќи Белград, Вашингтон и Брисел би...
МАКЕДОНИЈА

Рама ги присвои водопадите на Лешница и ги смести во Албанија (ФОТО)

Берта Китинска
Албанскиот премиер Еди Рама на својот Фејсбук профил објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, притоа пишувајќи дека таа...
Регион

Рама: Приемот на Западен Балкан во ЕУ е тежок, но неопходен

Stefanija Kuzmanovska
Процесот на воведување на земјите од Западен Балкан во Европската унија можеби е полн со тешкотии, но тоа е единствениот начин да се оди напред,...
Регион

Рама: Поранешните косовски влади се виновни за одложувањето на мини-Шенгенот

Влатко Зорба
Денес премиерот на Албанија, Еди Рама, ги критикуваше двете поранешни косовски влади кои според него го „одложија“ балканскиот договор за мини-Шенген. Според неговата проценка, договорот...
Регион

Вулин: Ѓукановиќ и Рама ги цртаат границите на „Голема Албанија“

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин денеска оцени дека кога премиерот на Албанија и „претседателот на таканареченото Косово“ ќе го поддржуваат Мило Ѓукановиќ и...
Регион

Рама: „Мал Шенген“ е многу поважен по пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави денеска дека иницијативата „Мал Шенген“ е многу поважен по пандемијата отколку порано и дека секој што го комплицира процесот...
Регион

Рама ја повлече судската постапка против Харадинај

Влатко Зорба
Премиерот на Албанија, Еди Рама, ја повлече тужбата за клевета, која ја поднесе против поранешниот премиер на привремените институции на Приштина, Рамуш Харадинај. Рама не...