Таг : расадник

МАКЕДОНИЈА

Новата монтажна гаража во Расадник почеток на решавањето на проблемот со паркирањето во населбата

Stefanija Kuzmanovska
Општина Кисела Вода во периодот што следува ќе изгради монтажна гаража во населбата Расадник. Гаражата која ќе биде на два ката со вкупна површина од...
МАКЕДОНИЈА

Темелковски: Во секој блок во Расадник ќе има една кула и една ниска зграда

Плоштад, паркинг места, две катни гаражи, градинка и поликлиника се предвидени во ДУП-от за Расадник, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски во емисијата...
МАКЕДОНИЈА

Герила-акција на граѓански активисти: Дрвјата во Расадник родија згради

Ивана Рамаданова
Група граѓански активисти денеска на просторот кај Расадник во Кисела Вода каде е планирана изградба на 100 нови згради направија нова герила акција – Дрвјата...
Интервју

Интервју со Темелковски: Има 100 градежни парцели во Расадник, но нема сите да бидат згради и објекти

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни...
Политика

ДОМ: Потребна е зелена, а не градежна експанзија во Расадник

Влатко Зорба
ДОМ денеска преку соопштение сподели дека остро се спротивставува на предложениот ДУП за Расадник. „Апелираме до сите советници во општина Кисела Вода, да го следат...