Таг : Ратификација

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Знамето на НАТО се вее пред Собранието

Влатко Зорба
Знамето на Северноатланската алијанса се вее пред Собранието на Република Северна Македонија. По свечената собраниска седница, на претседателот на Собранието Талат Џафери му беше предадено...
МАКЕДОНИЈА

Собранието го ратификуваше Протоколот за НАТО, двајца пратеници не гласаа

Александар Тодески
Од 116 пратеници присутни, со 114 гласа „за“, Собранието на денешната пленарна седница го ратификуваше Протоколот за влез на С. Македонија во НАТО. На гласањето претходеа...
МАКЕДОНИЈА

Во Собранието свечена седница за ратификација на Протоколот за НАТО

Stefanija Kuzmanovska
Свечена седница за ратификација на Протоколот за пристапување на С. Македонија во членството во НАТО ќе се одржи денеска во Собранието во присуство на претседатели...
МАКЕДОНИЈА

Пратениците денеска ќе го ратификуваат Протоколот за влез во НАТО

Александар Тодески
Пратениците денеска во 15 часот ќе го ратификуваат Протоколот за членство на С. Македонија во НАТО. Предвремената ратификација доаѓа откако во Шпанија е почната процедурата...
МАКЕДОНИЈА

Пратениците ќе го ратификуваат Протоколот за НАТО во вторник во 15 часот

Александар Тодески
По обраќањето на претседателот на Националното Собрание на Словенија, Дејан Жидан во македонското Собрание, пратениците на 11 февруари ќе го ратификуваат Протоколот за влез на...
МАКЕДОНИЈА

Членството во НАТО ќе се официјализира до 12 февруари, Џафери смета дека нема потреба од предвремена ратификација

Собранието нема предвремено да го ратификува Протоколот за влез на Северна Македонија во НАТО, откако Педро Санчез и официјално го доби мнозинството да биде легален...
МАКЕДОНИЈА

Утврден Предлог-законот за ратификација на договорот со НАТО, владата го праќа во Собрание

Александар Тодески
Владата денеска на 174 редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор потпишан во Вашингтон на 4 април 1949 година. „Предлог-законот...
Политика

Париз ќе ја заврши ратификацијата на Пртоколот за НАТО до крајот на ноември или почетокот на декември

Влатко Зорба
Ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО во Франција е во тек и процедурата треба да биде завшена до крајот на ноември или почетокот на...
Политика

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави ратификацијата на Протоколот за НАТО од страна на САД

Влатко Зорба
Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ упати писмо до американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз во кое изразува благодарност за ратификацијата на Пристапниот протокол за...