Таг : Рекет

МАКЕДОНИЈА

Боки 13 добил закани по живот, тврди неговиот адвокат

Влатко Зорба
Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски тврди дека денеска пред давањето исказ во Јавно обвинителство непознат глас му се јавил на телефон и упатил закани...
МАКЕДОНИЈА

Боки 13 на свое барање ќе дава исказ пред Русковска

Бојан Јовановски, денеска од затворот во Шутка ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство за да даде исказ на сопствено барање за високи функционери, јави...
Политика

Милошоски: Каде се шестте милиони евра од снимката со Димишков? (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Дали адвокатот Димишков имал само лична моќ да нуди притвори, ослободувања од притвори и да бара пари за ослободувања од притвори или пак можеби адвокатот...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Едвај го чекам први јули да ги пријавам сите сторители на кривични дела

Со крената глава на која носеше визир, Бојан Јовановски – Боки 13 денеска ја слушна пресудата на судијката Васка Николовска Масевска во салата на Врховниот...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: По „Рекет“ очекувам разрешница и за „Талир“ и „Империја“

Берта Китинска
Правда и одговорност ќе има за секој во државата, за било кој што ќе се огреши. Очекувам сега натаму лично целосна разрешница на сите случаи,...
МАКЕДОНИЈА

„Рекет“ низ фотографии: Затворски казни за Боки 13 и Јанева

Берта Китинска
На денешното судење Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева се прогласени за виновни во случајот „Рекет“. Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање...
МАКЕДОНИЈА

Одбраната на Јанева: Казната е превисока, судот треба да суди врз основа на докази

Како одбрана на Катица Јанева сме разочарани од пресудата и казните кои ги слушнавме. Сметаме дека апсолутно е превисока казната, изјави адвокатката Ирена Фрчковска, по...
МАКЕДОНИЈА

Дуковски за „Рекет“: Уште од самиот почеток знаевме дека ќе има ваква брутална казна

„Уште од самиот почеток на овој судски процес знаевме дека ќе има ваква брутална казна, немаше изготвено вештачење, а денеска судот се повикуваше на докази,...
МАКЕДОНИЈА

Русковска за „Рекет“: Не очекував казна помала од 10 години за Јовановски

Берта Китинска
„За пресудата на Катица Јанева моите очекувања се исполнија, додека за Јовановски очекував 10 години. Жалби ќе има и за едниот и за другиот“, изјави по...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев

Берта Китинска
Овој ден ќе го прогласам за политичка кампања, парите од „Рекет“ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во...