Таг : Ременски

СТАВ

Ременски: По денешното интервју на Началникот, очекува да се јават Јанкуловска и Камчев

Влатко Зорба
Секогаш сум била приврзаник и поддржувач на партиските социјалдемократски политики од интерес на граѓаните и државата. Деновите по изборите, кога се лицитира со победник во...
СТАВ

Ременски: По службена должност или по пријава, прашање е сега!?

Влатко Зорба
Со внимание ги следам сите превривања околу хакирањето на веб-страната на ДИК со сите пропратни соопштенија, деманти и институционален игнор. ДИК пријавил во МВР вчера,...
Политика

Ременски: Не може да се доделува овластување на лицам кои не се со закон овластеним да легитимираат граѓани

Влатко Зорба
„Келнер или сопственик на локал може да побара лична карта од лице само ако се сомнева дека станува збор за малолетник кој нарачува алкохол Во...
СТАВ

Ременски: Како го „зезнавме“ Рајнхард Прибе!?

Просветителство, просветлувачи, просветление … Во духот на денешниот празник, ќе Ви раскажам приказна, како успеавме да го „зезнеме“ познатиот Рајнхар Прибе; и, како „ги разбравме“...
Политика

Ременски: Знам дека ќе победам и знам дека срамот ќе им биде голем!

„Очекувано беше ова пропагандно изнудено обвинение во многу интересни периоди и многу “случајни” датуми. Ова е начинот на кој се отслукува немоќта/сервилноста на тие што...
МАКЕДОНИЈА

Ременски кон Русковска: Додека бев на службена должност пријавив криминал од 2,4 милиони поради тоа бев суспендирана

По вчерашната изјава на  обвинителката Русковска дека секој кој што има сознанија,  за сторено кривично дело од страна на кого било, мора да го пријави...
Политика

Ременски: Кој ќе го свика Собранието за да му ја констатира оставката на Чулев?

„Најдете еден министер за внатрешни работи што растурил или може да растури литија или верски обред во вонредна состојба. Ниту имало, ниту ќе има!“, пишува...
МАКЕДОНИЈА

Ременски: Антикорупциска утврди дека екс директорот на УБК живее во куќа на адвокатот на Камчев

Берта Китинска
Антикорупциска комисија работи на предметите и веќе ги има констатирано дел од работите што и јавно ги изнесував. Се уверив дека членовите на Комисијата имаат...
МАКЕДОНИЈА

Ременски: Не ни требаат нови поделби и дополнителна омраза, зошто на многумина им беше и им е простено

Ивана Рамаданова
Ставањето на кривично-правен настан и судски процес во културно-историски и идеолошки контекст од пред повеќе од еден век, преку мислата на Гоце Делчев “за предавствата...