Таг : Рохани

СВЕТ

Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок, изјави Рохани

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја под притисок никогаш нема да преговара со САД. – Иран никогаш нема да преговара под...
Вести СВЕТ

Рохани: Нашиот финален одговор на убиството на Сулејмани ќе биде исфрлање на сите американски сили од регионот

Иранскиот претседател Хасан Рохани по нападот врз базите во Ирак, каде се стационирани американски војници се огласи на Твитер. – Генерал Сулејмани херојски се бореше...
Вести СВЕТ

Рохани прогласи победа над демонстрантите

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска прогласи победа над демонстрантите, обвинувајќи странски сили за предизвикување на немирите во земјата заради повисоката цена на горивата, додека ирански...
Вести СВЕТ

Рохани порача дека останувањето во нуклеарниот договор овозможува укинување на оруженото ембарго

Иранскиот претседател Хасан Рохани порача дека останувањето во нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година ќе и овозможи на земјата од следната година да...