Таг : Рускоска

МАКЕДОНИЈА

Груевски до Рускоска: Никогаш не сум избегал од соочување со правдата (фото)

Никола Поповски
Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на својот Фејсбук профил реагираше по обраќањето на шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал...
Политика

Рускоска до Мицкоски: Невкусно е да се користат лични имиња во предизборна кампања

Влатко Зорба
Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...
МАКЕДОНИЈА

Рускоска со цитат од Делчев го започна судењето за 27 април, обвинетите не се чуствуваат виновни

Влатко Зорба
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се одржува ново рочиште за случајот за организацијата на настаните во Собранието на 27 април 2017 година....
Политика

Милошоски: Дадов се што имам, ако добијам други материјали, ќе ги доставам и тие

Влатко Зорба
Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на средба со обвинителката Вилма Рускоска во Обвинителството за организиран криминал и корупција ги предал аудио записите кои ги...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со Законот за ЈО е доживотен мандат за Рускоска и Јовевски

Влатко Зорба
„Амнестија за Зоран Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на инсистирањето на СДСМ да се донесе новиот закон за јавно обвинителство. Заев...
МАКЕДОНИЈА

Рускоска: Ако некој има сознанија дека некој судија постапувал непрофесионално, тоа треба да се пријави во Судскиот совет

Влатко Зорба
Нема проценка колку чинат материјалните докази кои денеска беа презентирани на рочиштето на „Рекет“, изјави денеска јавната обвинителка Вилма Рускоска. Обвинителството ги презентираше материјалбите докози,...
Политика

Рускоска за наводите на „Ла Верита“: Случајот е затворен поради немање докази

Влатко Зорба
Обвинителката Вилма Русковска изјави дека објавените документи од италијанскиот весник „Ла Верита“ се дел од истрагата која се спроведувала во 2014 и 2015-та година. На...
Политика

Рускоска демантира: Јовановски не даде исказ дека парите ги дал на лице блиско до Заев

Влатко Зорба
Обвинителката Вилма Рускоска ги демантираше информациите што беа објавени дека во исказ првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски кажал информации кои водат до врвот на...
Политика

На почетокот на јануари обвинение за „Рекет 2“

Влатко Зорба
На почетокот на јануари ќе има обвинение за „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, изјави денеска обвинителката Вилма Рускоска за време на акцијата на иницијативата „Не...
Политика

Рускоска за ДВ: Не верувам дека имало ГПС во торбата со пари на Камчев

Влатко Зорба
„Не верувам дека имало ГПС. Сведокот досега не споменал такво нешто, ниту во записникот за примање на кривичната пријава, ниту во исказот даден во текот...