Таг : сдс

Политика

СДСМ: Позитивниот Извештај од ЕК е доказ за успешноста на реформите и посветеноста на Владата

Берта Китинска
Извештајот на Европската комисија ги препознава и вреднува заложбите и спроведените реформи на Владата предводена од СДСМ и нејзината посветеност во интегративниот процес кон ЕУ....
Политика

СДСМ: Новиот пакет превидува поддршка за стопанството

Берта Китинска
Владата предводена од СДСМ, со четвртиот пакет економски мерки за помош и поддршка на погодените со пандемијата на коронавирусот, обезбедува 470 милиони евра за спас...
Политика

Шекеринска: Rетроградните политики на ВМРО-ДПМНЕ да останат во минатото

Граѓаните на Македонија денеска се граѓани на светот, еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ, со зачуван идентитет и потврден и...
Политика

Шекеринска: Не смееме да дозволиме ДПМНЕ да експериментира со државата

Нема да дозволат обнова на режимот и изолација, порачаа носителите на кандидатската листа на коалицијата „Можеме” во изборната единица пет Радмила Шекеринска и Јован Митрески,...
Политика

СДСМ: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ, да ги попречи демократските процеси и вештачки да создадат криза

СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант...
Политика

Николовски: На гласање ќе се оди со маски и ракавици, митинзи нема да има

Берта Китинска
Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски на денешната прес конферецнија најави дека на гласање граѓаните ќе се носта заштитни маски и ракавици. Тој истакна дека...
Политика

Петров: Висината на акцизата ќе биде условена од цената на нафтата на светските берза (ВИДЕО)

Берта Китинска
„Владата на Република Северна Македонија, согласно претходно направените анализи на Министерството за финансии и Царинската управа донесе уредба за времено и условено зголемување на акцизата...