Таг : СДСМ

МАКЕДОНИЈА

Дали Мицкоски го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија, прашува СДСМ

Владејачката СДСМ се јави со реакција по средбата на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. „Мицкоски на тешки маки,...
МАКЕДОНИЈА

Љубчо Георгиевски: ДИК да ги исклучи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од претстојните избори

Ивана Рамаданова
ВМРО-Народна партија бара Државната изборна комисија да ги исклучи од претстојниот изборен процес политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради кршење на изборниот законик односно поради...
Политика

СДСМ: Трендот на значително зголемување на платите ќе продолжи и наредните месеци

Влатко Зорба
„Политиките на СДСМ за зголемувањето на животниот стандард, обезбедување повеќе пари кај граѓаните и поддршката за стопанството даваат резултати“, велат утрово од СДСМ. „Според најновите...
Политика

Шекеринска од Ресен: Отворивме над 50.000 работни места, ги качивме пензиите

Влатко Зорба
ВМРО-ДПМНЕ од петни жили се трудеа да го спречат зголемувањето на минималната плата, само се потпишуваа на собраниските седници, каде се предлагаше законот за минимална...
Политика

СДСМ: Дополнителни 66.000 денари годишно ќе завршат кај секој работник

Влатко Зорба
„СДСМ продолжува со креирање и имплементација на мерки и политики кои парите ги враќаат назад кај граѓаните. Минималната плата расте на историски највисоки 14.500 денари....
Политика

СДСМ: Младите не сакаат обнова на режимот и изолација

Влатко Зорба
„Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ВМРО-ДПМНЕ над 600...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Овие влада и Собрание го вратија правто на жените да одлучуваат за своето тело и своето здравје

Храброста беше неопходна пред три години, кога бевте со нас. Храброста и промените немаат само женски род, туку видливо женско лице. Девојки и жени кои...
МАКЕДОНИЈА

Битиќи: Нов модел на прогресивен данок, оние со помалку примања ќе плаќаат помал данок

Владата не се откажува од прогресивниот данок, туку само го замрзнува до почетокот на 2021 година. Економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир Битиќи во емисијата...
Политика

Форумот на жени на СДСМ денеска ќе одржи трибина во МОБ

Форумот на жени на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи трибина во МОБ во Скопје. Под мотото „20 години чекориме на патот на еднаквоста“,...