Таг : Шар Планина

Политика

На ЕНЕР поставен нацрт закон за прогласување дел од Шар Планина за национален парк

Влатко Зорба
Нацрт законот за прогласување дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II – Национален парк, како и Нацрт- извештајот за проценка на влијанието...
МАКЕДОНИЈА

Планинарот од Скопје кој се изгуби на Шар Планина, најден утрово во бачило

Планинар од Скопје откако се одвоил од група вчера се изгубил на Шар Планина, па бил најден утрово околу 6 часот по потрагата што ја...
МАКЕДОНИЈА

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

„Студија за валоризација на Шар Планина“ е клучниот документ од речиси 700 страници што беше завршен во март 2020 година, по што постапката за прогласување...
МАКЕДОНИЈА

Шар Планина и Осоговски планини – две нови заштитени подрачја во државата

Владата на денешната седница ги усвои иницијативите за заштита на Шар Планина и Осоговските Планини. Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање...
Хроника

Идентитетот на машкото тело на Шар Планина ќе се утврдува во Скопје

Берта Китинска
Машко безживотно тело претпладнево е пронајдено на Шар Планина по што полициски службеници од Тетово со хеликоптер заминале до местото за да направат увид. Според...
Хроника

Приведен тетовец за предизвикување пожар на Шар Планина

Влатко Зорба
Тетовската полиција лишила од слобода 44-годишник од градот кој на Шар Планина при подготовка да направи скара, запалил оган што се проширил, па изгорела поголема...
Политика

Левица: Наместо да се прогласи за национален парк, Шар Планина масовно се сече

Влатко Зорба
„Шар Планина со години е заглавена во лавиринтите за прогласување национален парк, додека јавноста секојдневно обзнанува нови докази за масовна и неконтролирана сеча. Министерството за...