Таг : Шекеринска

МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Армиските капацитети на Криволак се подготвени да ги примат државјаните кои пристигнуваат од Италија

Влатко Зорба
Армиските капацитети на Криволак се подготвени да ги примат нашите државјани, кои со конвој автобуси пристигнуваат од Италија на граничниот премин Деве Баир, соопшти министерката...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска во касарната Пепелиште каде ќе биде првиот прифатен пункт за граѓани од држави со висок ризик (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска објави видео од касарната Пепелиште на Криволак, каде ќе биде првиот прифатен пункт за изолација на граѓаните кои се...
Политика

Во секоја изборна единица СДСМ ќе оди со двајца носители на листи – маж и жена

Влатко Зорба
Во секоја изборна единица СДСМ ќе оди со двајца носители на листи – маж и жена, најавија денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик...
Политика

Шекеринска: СДСМ го остварува тоа што ВМРО-ДПМНЕ го направи невозможно

Влатко Зорба
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска учествуваше на отворање на нов изборен штаб на СДСМ во Општина Центар каде се поделија над 200 нови членски...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Во моментот притисокот на нашата граница не и изразен повеќе од претходно

Состојбата на јужната граница е стабилна, ќе реагираме превентивно и според сите можни сценарија, истакна денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска во касарната „Илинден“ каде...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Не сум задоволна кога гледам како судскиот систем ги претвора случаите во бескрајна приказна

Берта Китинска
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, во интервју за БИРН говори за претстојното полноправно членство во НАТО, за предизвиците против хибридни и сајбер-напади, како и за...
Политика

Шекеринска кон ВМРО-ДПМНЕ: Очигледно членството во НАТО, кое не успеаа да го попречат, многу ги боли

Влатко Зорба
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во реакцијата на денешната прес-конференција на портпаролот на ВМРО – ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека купената машина, како таа со...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Со овој закон се утврдени сите наши внатрешни механизми за практикување на членството во НАТО

Берта Китинска
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска на неформални средби со министри за одбрана

Stefanija Kuzmanovska
Во рамки на 56-тата Минхенска безбедносна конференција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствуваше на неформалната средба на министрите за одбрана организирана од германската министерка за...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Ако опозицијата го падне тестот за Законот за ЈО ќе покаже дека е продолжена рака на еден бегалец во Будимпешта

Stefanija Kuzmanovska
Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој...