Таг : Сирија

Хроника

Малолетник од Сирија пронајден во багажникот од возило во Неготино

На 14.07.2020 во 12.30 часот кај тунелите на магистралниот пат Удово – Демир Капија било забележано патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, во кое...
МАКЕДОНИЈА

Во Скопје депортирани две жени и двегодишно дете кои престојувале во воените зони во Сирија и Ирак

Во текот на вечерта на 10.03.2020 година, преку Меѓународниот аеродром Скопје, во Република Северна Македонија е извршена депортација на три лица од женски пол, од...
МАКЕДОНИЈА

Депортиран македонски државјанин кој во Сирија се борел за ИСИС

Еден македонски државјанин и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство за внатрешни...
АНАЛИЗИ

Лекција од Сирија: Ердоган нема да заборави како Путин го понижи

Stefanija Kuzmanovska
Владимир Путин се брза. Тој посакува што е можно побргу да изјави дека победил во војната во Сирија. Кремљ го спаси режимот на сирискиот диктатор...
Регион

Ердоган: Анкара ќе постапува порешително во Сирија

Ивана Рамаданова
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека Анкара ќе постапува порешително во Сирија затоа што во таа земја гинат турски трупи. „Се одлучивме за...
Вести СВЕТ

Хуманитарната криза во Сирија достигна ужасни размери, цивилите бегаат и се напаѓани од сириската армија

Хуманитарната криза во северозападна Сирија достигна ужасни размери кога цивилите кои бегаат се напаѓани од сириската армија, изјави денеска комесарката на Обединети нации човекови права...
Вести СВЕТ

Сириската армија воспостави контрола врз провинцијата Алепо

Сириската армија денеска соопшти дека презела целосна контрола над десетици градови во северозападниот дел на покраината Алепо и најави продолжување на офанзивата за елиминирање на...
Вести СВЕТ

Бунтовниците соборија хеликоптер на сириската влада (ВИДЕО)

Бунтовниците што ги поддржува Турција соборија хеликоптер на северозападот на Сирија. Се верува дека хеликоптерот ѝ припаѓа на сириската влада, објави турската телевизија „ТРТ Хабер“....