Таг : Сириза

Регион СВЕТ

Грчката опозициска партија СИРИЗА, достави предлог закон за зголемување на најниската плата

Александар Петровски
Грчката опозициска партија СИРИЗА, достави предлог закон за зголемување на најниската плата, односно за оваа година да достигне до 698 евра, а за следната 751...
Регион СВЕТ

СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопули да биде претседателка на Грција

Најголемата грчката опозициска партија СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопули да биде претседателка на Грција, според она што го соопшти...
Регион СВЕТ

СИРИЗА: Владата ги претвора островите во затвори на сите баратели на азил, семејства и малолетни лица

Со мерките што денеска ги соопшти владата, ниту ситуацијата на островите ќе се подобри, ниту условите за бегалците и мигрантите ќе станат подобри, велат од...
Политика

СИРИЗА за изборите во С. Македонија: Се потврдува недостигот на кредибилитет во ЕУ

Влатко Зорба
Грчката опозициска партија СИРИЗА на Алексис Ципрас се јави со соопштение по најавата на премиерот Зоран Заев дека во Северна Македонија ќе има предвремени парламентарни...