Таг : СЈО

Политика

Иванов е лубрикант на режимот, за да помогне излегол од своите надлежности, вели Фрчкоски

Берта Китинска
Иванов е лубрикант на  режимот, излегол од своите надлежности, наместо помилување, се обидувал да помогне  излегол од своите надлежностит, изјави универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски во...
Политика

ЛДП: За ревизијата во СЈО институционална разрешница со казни и вратени пари

Влатко Зорба
Во извештајот објавен од страна на Државниот завод за ревизија утврдени се низа неправилности во однос на исплатата на додатоците на специјалните обвинители од поранешното СЈО по основ на...
МАКЕДОНИЈА

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со релевантната законска регулатива

Берта Китинска
На барање на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Државниот завод за ревизија изврши ревизија на усогласеност на тема „Плати и додатоци на...
Политика

Врховен ја потврди пресудата: Кочан останува во затвор

Влатко Зорба
Врховниот суд денеска ја потврди затворската казна за бизнисменот Сеад Кочан во висина од четири години и осум месеци. Кочан во предметот „Труст“ на СЈО...
Политика

Ристоска: СЈО да не се користи како боксерска вреќа секогаш кога системот и општествените чинители ќе потфрлат во борбата за правда

Влатко Зорба
Поранешната специјална обвинителка, Ленче Ристоска, по изјавата на претседателот Стево Црвенкоски во која тој рече дека Специјалното јавно обвинителство станало дел од организираниот криминал, преку...
Политика

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски

Влатко Зорба
Поранешните вработените во укинатото Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите бараат извинување од...
Политика

Нови аудио снимки: Мицкоски ги убедува независните пратеници да не гласаат за Законот за ЈО

Берта Китинска
Нови „бомби“ се објавени утрово на Јутјуб каде се слуша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој според името на една од снимките, имал тајна средба...
МАКЕДОНИЈА

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју...
МАКЕДОНИЈА

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги отвори. Сите предмети,...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителката Ристоска: Последниот работен ден на СЈО е горчливo сладок ден

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска синоќа на социјалните мрежи , по повод последниот рaботен ден, моментот го опиша како горчиво -сладок. -Горчлив е...