Таг : СЈО

Политика

Ристоска: СЈО да не се користи како боксерска вреќа секогаш кога системот и општествените чинители ќе потфрлат во борбата за правда

Влатко Зорба
Поранешната специјална обвинителка, Ленче Ристоска, по изјавата на претседателот Стево Црвенкоски во која тој рече дека Специјалното јавно обвинителство станало дел од организираниот криминал, преку...
Политика

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски

Влатко Зорба
Поранешните вработените во укинатото Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите бараат извинување од...
Политика

Нови аудио снимки: Мицкоски ги убедува независните пратеници да не гласаат за Законот за ЈО

Берта Китинска
Нови „бомби“ се објавени утрово на Јутјуб каде се слуша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој според името на една од снимките, имал тајна средба...
МАКЕДОНИЈА

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју...
МАКЕДОНИЈА

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги отвори. Сите предмети,...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителката Ристоска: Последниот работен ден на СЈО е горчливo сладок ден

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска синоќа на социјалните мрежи , по повод последниот рaботен ден, моментот го опиша како горчиво -сладок. -Горчлив е...
Политика

Уставен: Вработените во СЈО нема да ги добијат заостаните придонеси

Уставниот суд на Република Северна Македонија, по одржаната денешна седница ја известува јавноста дека расправајќи по точките од дополнетиот дневен ред одлучи да ја поништи...
Политика

Почитта кон мојот народ секој ден е изразена во пракса, вели Заев

Почитта кон мојот народ секој ден е изразена во пракса, истакна денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со последните...
Политика

Владата ќе му предложи на Уставен да ја укине времената мерка за платите на вработените во СЈО

На барање на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Владата денеска утврди мислење да му предложи на Уставниот суд во најкраток можен рок да ја...
Политика

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија на 2 април 2020 година донесе уредба со законска сила со која се регулираат определени отворени прашања кои се однесуваат...