Таг : Скопје

МАКЕДОНИЈА

Скопје денеска меѓу најзагадените градови во светот

Влатко Зорба
Куманово вчера беше на првото место во светот по загаденоста на воздухот, а денеска уште четири градови во Балканот се наредија во списокот, меѓу кои...
МАКЕДОНИЈА

Отворен првиот тренинг центар за пинг понг во Скопје

Влатко Зорба
Во ООУ Јохан Хајнрих Песталоци во Општина Центар, Скопје започна реализацијата на планот на пинг понгарската федерација за омасовување на пинг понгот во државата. Во...
МАКЕДОНИЈА

Сицијалдемократите од ЕП со знамиња во рацете ги поддржаа Скопје и Тирана

Христина Николовска
Европарламентарката од Словенија Тања Фајон на својот Фб профил објави фотографија од Европскиот парламент во Салцбург на која европратениците во рацете држеа македонски и албански...
Политика

Мицотакис: Сè уште верувам дека Договорот од Преспа е негативен договор за нашата земја

Влатко Зорба
Грција го поддржува европскиот пат на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ја претвора перспективата во фактор на стабилност за регионот, алатка...
МАКЕДОНИЈА

Европарламентаците бесни на Макрон поради Скопје и Тирана

Влатко Зорба
Лидерите на најголемите политички партии во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката на ЕУ за одложување на почетокот на преговорите со земјите од Западен Балкан,...
Култура

Фестивал на современ грчки филм и култура во Скопје

Влатко Зорба
Од 24 до 28 октомври во Скопје се одржува Фестивалот на современ грчки филм и култура. Програмата се сости од 6 прилично нови долгометражни грчки...
МАКЕДОНИЈА

Могерини: ЕУ направи историска грешка со Скопје и Тирана

Maja_Serafimova
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни преговори со Северна...
МАКЕДОНИЈА

Штафетна трка на бизнис секторот во Скопје

Влатко Зорба
Во Скопје денеска ќе се одржи штафетна трка за тимови од македонскиот бизнис сектор во организација на здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“....
Хроника

14 сообраќајки вчера во Скопје, 10 лица лесно повредени

Влатко Зорба
Десет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум од вкупно 14 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје....
МАКЕДОНИЈА

Јавна дебата за инспекциски надзор над загадувачите во Скопје

Влатко Зорба
Во организација на Здружението на граѓани „Зелен институт“ – Скопје денеска ќе се одржи јавна дебата „Платформа за координација и граѓанско учество во инспекциски надзор...