Таг : Скрининг

МАКЕДОНИЈА

Сите тестирани во делчевската детска градинка се негативни на Ковид-19

Во детската градинка „Весели Цветови” нема ниту еден позитивен случај на КОВИД-19, по извршениот скрининг на вработените од страна на Центарот за јавно здравје. Од...
МАКЕДОНИЈА

Продолжува скринингот во градинките, досега двајца позитивни на Ковид-19

Двајца позитивни на Ковид-19 се откриени досега во скринингот на вработените во градинките. До вчера, според објавената статистика на Министерството за здравство, направени се 1340...
МАКЕДОНИЈА

Вработен во градинка во Скопје е позитивен на Ковид-19

Вработен во градинка во Скопје е позитивен на ковид-19, информира Министерството за здравство. Тој е тестиран во рамки на скринингот со кој во изминатото деноноќие...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Oтворањето на градинките уште претставува ризик

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека скринингот во градинките денеска и официјално е почнат. Сепак, како што истакна, додека не се...
Политика

Капацитетите за тестирање се растеретени, од утре почнува масовен скриниг

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека заклучно со денеска во 12 градови каде имаше заболени, веќе нема активни случаи на...
МАКЕДОНИЈА

Од утре почнува скринингот на вработените во градинките

Берта Китинска
Скринингот за состојбата со ковид-19 кој го најавија здравствените власти ќе започне утре. Први на листата се вработените во градинките, најави министерот Венко Филипче, во...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Со скринингот ќе бидат опфатени вработените во градинката за да бидеме сигурни дека нема асимптоматски носители

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека има скок на новодијагностицирани пациенти. Со скринингот ќе бидат опфатени здравствени работници, вработени во градинките,...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Скрининг тестирањето ќе се овозможи поквалитетна проценка за можноста за олабавување на мерките

Центарот за јавно здравје во Скопје, заедно со Институтот за јавно здравје прави план за скрининг на лица за коишто се смета дека се во...
МАКЕДОНИЈА

Дука: Ја добивме битката со Ковид-19 и успешно го спроведовме скринингот

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, на денешната прес-конференција рече дека е добиена битката со Ковид-19, но не и војната, за што апелираше до граѓаните и...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Аголи: Во Дебар нема колективен имунитет и можноста за нова зараза е евидентирана

Берта Китинска
Министеро за здравство Венко Филипче пред две надели најави дека по добиените податоци за тоа дека неколку дена по ред нема нови случаи на заразени...