Таг : слава

Забава МАГАЗИН

Денеска се слави Свети Антониј Велики

Елена Даскалова
Денеска е Св. Антониј Велики. Свети Aнтониj Велики е еден од преподобните и богоносни отци на Православната Црква, роден во Египет околу 254-та година после...
Забава МАГАЗИН

Православните верници денеска го слават Свети Јован

Свети Јован Крстител го преткажал Христовото доаѓање и го крстил Исус Христос во реката Јордан. Свети Јован, според преданијата, живеел едноставен и аскетски живот, хранејќи...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Празничната храна го подобрува расположението

Елена Даскалова
Декември и јануари се месеци кога трпезата изобилува со најразновидна празнична храна, која е превкусна. Во овој период ретко кој може да мисли на диети...
Забава МАГАЗИН

Свети Никола: Вечерва заслуг, утре е голем празник

Елена Даскалова
Утре (19 декември) е големиот христијански празник Свети Никола, а голем број православни верници вечерва (18 декември) прават заслуг во чест на светецот и го...
Забава МАГАЗИН

Што треба да има на славската трпеза за Свети Никола?

Елена Даскалова
Славата Свети Никола секогаш е за време на големите божикни пости, а тоа подразбира дека трпезата треба да биде посна, без разлика во кој ден...
Забава МАГАЗИН

Денеска е св. архангел Михаил – небесна сила и заштита на земјата

Елена Даскалова
На 21 ноември православните христијани го празнуваат Св. Архангел Михаил, а многубројни се и оние кои овој ден го земаат како домашна слава. Овој празник...
Забава МАГАЗИН

Три предлози што да подарите кога сте поканети на слава

Елена Даскалова
Започна периодот на домашните слави, а со тоа и вечното прашање – што да им однесеме како подарок на домашните? Што е пристојно? Што може...