Таг : Спасовски

МАКЕДОНИЈА

Спасовски на свеченост по повод 75 годишнина од настава на македонски јазик во битолската гимназија

Берта Китинска
Македонскиот јазик, го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици во Европа и во светот, рече премиерот Оливер Спасовски на вечерашната свеченост по повод 75...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК: Спасовски нема никаква поврзаност со сопственичката структура на бензинската во Куманово

Влатко Зорба
Поранешниот министер за внатрешни работи и актуелен премиер, Оливер Спасовски нема судир на интереси ниту пак финансиска поврзаност со отворање на бензинска пумпа и станица...
Политика

Спасовски: Има простор актуелниот парламентарен состав да го донесе Законот за ЈО

Влатко Зорба
Се уште сум оптимист дека ќе преовлада разумот кај политичките субјекти и кај пратенците и сметам дека има простор да се изнајде решение и актуелниот...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Мора да се открие кој е најодговорен за несоодветниот третман на отпадот

Stefanija Kuzmanovska
За  случувањата во „Еко клуб“ е отворен предмет во Основното јавно обвинителство (ОЈО) кој ќе ги испита сите постапки и ако има било каква одговорност...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Ги ставивме на забрзана трака реформските приоритети за исполнување на евроатланските аспирации

Влатко Зорба
Република Северна Македонија ги стави на забрзана трака реформските приоритети за исполнување на евроатланските аспирации, со јасна перспектива и силна политичка волја дека тие аспирации...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски ќе изврши увид на активностите за реконструкција на делицата Крива Паланка-Деве Баир

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот Оливер Спасовски заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска ќе извршат увид во отпочнувањето на градежните активности...
Политика

Спасовски: Интересите на државата да преовладаат над личните, партиските и бизнис интереси

Влатко Зорба
Ќе разговараме и ќе работиме постојано за да го постигне потребниот консензус и да имаме парламентарно мнозинство што ќе ги донесе законските решенија, изјави денеска...
МАКЕДОНИЈА

Премиерот ќе изврши увид во изградбата на канализациска мрежа во ИЗ „Визбегово“

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска ќе изврши увид во градежните работи на дел од канализациска мрежа во индустриската зона „Визбегово“, Општина Бутел, Скопје. Како...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Зголемувањето на минималната плата ќе ја намали сиромаштијата

Viktor Jovanov
Тоа што е дадено од ММФ како забелешка ќе се анализира. Зголемувањето на минималната плата ќе ја намали сиромаштијата во државата. Доколку има вработени кои...
ЕКОНОМИЈА

Изградбата на патот Скопје-Блаце тема на разговорот Спасовски – СКСЗМ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски оствари работна посета на Стопанската комора на северозападна Македонија. На состанокот, на кој присуствуваше претседателот на...