Таг : Спасовски

МАКЕДОНИЈА

Четири компании донираа 85 респираторни машини за македонското здравство

Четири општествено одговорни компании од градежниот сектор, денес обезбедија 85 респираторни машини за потребите на македонскиот здравствен систем. На овој начин се зголемува бројот на...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Гол популизам е барањето на Чулев за паричната награда за вработените во МВР

На новинарското прашање во врска со предложената парична награда за полицијата од страна на министерот Наќе Чулев, премиерот, Оливер Спасовски рече дека неговото барањето е...
Политика

Спасовски: Пожарникарите го ставаат сопствениот живот во заштита на животот и имотот на сите граѓани

По повод Денот на пожарникарството во Република Северна Македонија, премиерот Оливер Спасовски на Фејсбук напиша дека ова е ден кога ја изразуваме нашата посебна и...
Политика

Спасовски: Не станува збор за желба или за противење на избори, имаме состојба која е детерминирана со Уставот и законите

Влатко Зорба
Терминот за одржување на изборите е детерминиран уште од носењето на Уредбата со законска сила за запирање на сите изборни дејствија, тоа значи дека по...
МАКЕДОНИЈА

Наредната недела ќе има нови олабавувањa на мерките, најави Спасовски

Берта Китинска
-Вонредната состојба овозможува полесно да се справуваме со економската криза и затоа е потребна во овој момент, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски на прес за...
Политика

Спасовски: Се финализира третиот сет економски мерки за поддршка на граѓаните и стопанството

Премиерот Оливер Спасовски денеска го одржа третиот состанок со членовите на Економскиот совет, експерти, гувернерката на Народната банка на Република Северна Македонија, претставници на коморите,...
МАКЕДОНИЈА

Премиерот Спасовски дојде во Кривичен суд да сведочи за „27 април”

Техничкиот премиер Оливер Спасовски пристигна во Кривичниот суд, каде треба да сведочи на рочиштето за предметот „Организатори на 27 април’’, во кој се обвинети поранешниот...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски по втор пат ќе сведочи за „27 април”

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска треба да сведочи во новото рочиште за предметот „организатори на 27 април’’, каде обвинети се поранешниот претседател на Собранието Трајко...
Политика

Кога ќе престане вонредната состојба, ќе продолжат да течат роковите за изборните дејствија, вели Спасовски

Влатко Зорба
Уредбата или правниот механизам за одржување на изборите е сосема јасна. Ние немаме друга правна можност за одложување на изборите, освен преку таа уредба да...