Таг : Став

СТАВ

Јовановиќ: 7 прашања кои ме мачат за четвртиот пакет економски мерки

Влатко Зорба
1. Зошто поддршката за плати повторно ќе се дава преку фирмите, наместо да се дава директно на работниците, и дали повторно ќе видиме како овие...
СТАВ

Ориѓански: Нема професија која Македонецот не ја познава совршено добро

Влатко Зорба
Нема професија која Македонецот не ја познава совршено добро,некогаше лекар, некогаш рудар, денес полицаец, утре војник. Македонецот сето ова го работел и го познава одблиску,...
СТАВ

Демири: Ромите не беа само вчера натепани од полицијата, туку полицијата многу често ги тепа Ромите

Влатко Зорба
Не постои полицаец кој во својата историја на „шлакање“, во полициска станица, да не претепа Роми (или како шо ги викаат во Битола – Ѓупци)...
СТАВ

Алексиќ: Напредна технологија – назадна природна интелигенција

Влатко Зорба
ОСТРОУМНОСТА преживува еутанизам, доброволно успивање за навек! Прифаќањето непријатности до рамнодушност, резултира со евтино продавање на мрвило, на мртви души… Човекот станува евтина стока на...
СТАВ

Најчевска: Ќе ме субвенционира ли државата ако купам пиперки за ајвар од етнички Албанец?

Берта Китинска
А дали ќе се даваат посебни субвенции за етничките Македонци кои ќе изградат куќа во маало каде што живеат мнозинство етнички Албанци? На пример државата...
СТАВ

Шаќири: Ефтината популистичка и ко бајаги патриотска игра придонесува уште поинфериорни да изгледаме, од тоа што им се причинуваме на Македонците

Влатко Зорба
Артан Груби вети субвенции за приватни фирми кои ќе вработуваат Албанци (читај и други малцинства) додека Билал Касами побарал двојазичност во приватни фирми зошто дел...
СТАВ

Трпкова: Инвестициите во култура и образование оставаат важни историски траги и ги надживуваат лошите спомени

Влатко Зорба
Агресивната пропаганда за „македонштината“ на Грујо беше спакувана како пакетче што секојдневно можевме да си го најдеме пред врата. Барокот и спомениците во комбинација со...
СТАВ

Сарачини: Државата под итно да преземе мерки против хулиганизмот

Влатко Зорба
Државата под итно да преземе мерки против хулиганизмот! Денес во Ѓорче Петров за влакно е избегнат сериозен меѓуетнички инцидент. На повиците „Мртов Шиптар добар Шиптар“...
СТАВ

Богојески: Кога етничката припадност ќе се стави пред човековиот квалитет и професионални квалификации, имаме голем проблем во државата

Влатко Зорба
Македонија предводена од ваква „бинационална” Влада е на чекор пред воведување на диктатура!!! Нападната е светоста на приватната сопственост… Пазарна економија или слободен пазар?!? Што...