Таг : Столтенберг

СВЕТ

Столтенберг ја повика Русија да ги исполни обврските за „Отворено небо“

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Русија да ги исполни обврските и да соработува во набљудувањето на нејзините воени активности за да го...
СВЕТ

Столтенберг: НАТО мора да ги заштити стратешките индустрии

Stefanija Kuzmanovska
Потенцијалните противници може да се обидат да профитираат од економскиот пад предизвикан од вирусот со стекнување на контролни удели во стратешките индустрии на земјите-членки на...
Политика

Столтенберг: Северна Македонија доби поддршка од земјите сојузнички на НАТО

Влатко Зорба
По денешниот состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, се осврна на проблемот со лажните вести...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата

Влатко Зорба
Потреба од здружување на силите и нагласена солидарност меѓу сојузниците со цел успешно справување со кризата која има не само здравствена, туку и социјална и...
Политика

Столтенберг не очекува реакција од Русија по членството на С.Македонија во НАТО

Влатко Зорба
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за МИА вели дека не очекува евентуалната руска реакција на членството на С.Македонија во Алијансата. – Целта...
Политика

Столтенберг во писмо до Спасовски: Протоколот стапи во сила, Македонија е 30-та членка на НАТО

Согласно Членот 10 од Северно-Атлантскиот договор, Република Македонија станува полноправна членка на НАТО со денот на депонирањето на пристапниот инструмент во Владата на Соединетите Американски...
МАКЕДОНИЈА Политика

Столтенберг ѝ посака добредојде на Северна Македонија како 30.членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО алијансата Јенс Столтенберг ја поздрави ратификацијата на Пристапниот протокол од шпанскиот Сенат и го честита членството на Северна Македонија. – Шпанскиот...
Политика

Столтенберг во Загреб: Северна Македонија наскоро ќе стане членка на НАТО

Влатко Зорба
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција со претседателот Зоран Милановиќ денеска во Загреб објави дека Северна Македонија ќе стане членка на Северноатлантската алијанса...
Вести СВЕТ

Столтенберг ги повика Сирија и Русија веднаш да ги прекинат воздушните напади на Идлиб

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ги повика Сирија и Русија веднаш да ги прекинат воздушните напади на Идлиб и целосно да ги почитуваат...