Таг : суд

МАКЕДОНИЈА

Продолжувањето на вонредната состојба не е спорно, одлучи Уставен суд

Берта Китинска
Уставниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница не поведе постапка за оценување на уставноста на втората одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Ќе посведочам за сите политички малверзации за да станам лидер на Македонија

Берта Китинска
На денешното судење на случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, повторно зборуваше за неговиот политички ангажман. „По вчерашната моја изјава дека ќе се занимавам...
МАКЕДОНИЈА

Јанева: Камчев како да знаеше за ПИ мерките за „Империја“

Обвинителката Лиле Стефанова од моментот кога е избрана до ден денеска ја има мојата целосна поддршка за работа и за водење на истрагата за предметот...
МАКЕДОНИЈА

Уставен не ја прифати иницијативата за свикување на Собранието

Не постојат услови за прифаќање на иницијативата на судијата д-р Осман Кадриу за поведување постапка по службена должност за оценување на уставноста и законитоста на...
МАКЕДОНИЈА

Уставниот суд ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

По завршувањето на денешната седница на Уставниот суд на Република Северна Македонија, судиите на работен состанок ќе расправаат по предлогот на судијата Осман Кадриу за...
МАКЕДОНИЈА

Боки 13 бара да сведочи поранешниот директор на УБК, Николовски

На денешното рочиште на „Рекет“ во Кривичниот суд во Скопје не беше прифатен предлогот на првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13, во дополнение на доказната...
МАКЕДОНИЈА

Мурати: Никој од судиите не е против легитимната цел, туку е спорен начинот на кој тоа е сторено

Претседателот на Уставниот суд, Сали Мурати во интервју за МИА најавува дека утре, по завршувањето на седницата, на работен состанок ќе се расправа по предлогот...
МАКЕДОНИЈА

Јовановиќ: Државата и функционерите не се спремни да ги оданочат богатите и моќните

Берта Китинска
Ќе морам да се согласам со Владата – скандалозна е одлуката на Уставниот суд , изјави  Бранимир Јовановиќ, универзитетски професор и финансиски аналитичар во „Утрински...
СВЕТ

Дваесет и двајца конгресмени бараат Трамп да го даде Пекинг на суд во Хаг

Stefanija Kuzmanovska
Мисури е првата сојузна држава која поднесе тужба против Кина, обвинувајќи ја кинеската Влада за светската пандемија на коронавирусот и бара оштета „за огромните загуби...