Таг : суд

МАКЕДОНИЈА

Ќе добијат отштета до 3.000 евра: Судот во Стразбур пресуди во полза на исклучените од централното греење

Берта Китинска
Европскиот суд за човекови права оцени дека Северна Македонија не го заштитила имотот на лицата кои не сакале да ја подмират фиксната сметка за топлинска...
Забава МАГАЗИН

Њујоршкиот суд го прогласи Вајнштајн за виновен

Кристина Денесовска
Во Њујорк е завршено судењето на Харви Вајнштајн, некогашниот холивудски монгул кој во текот на три децении напаствувал десетина, можеби и стотина жени. Вајнштајн е...
Забава МАГАЗИН

Борбата продолжува: Една од судијките во спорот меѓу Северина и Поповиќ побарала изземање

Елена Даскалова
Тричлениот судски совет на подрачниот суд во Сплит бил поделен во врска со пресудата околу старателството врз Александар Поповиќ, синот на пејачката Северина и бизнисменот...
Хроника

Обвинет троен убиец повикан за сведок во случајот „Пино”

Берта Китинска
Во Кривичниот суд на денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше А.Г., која била деловен соработник на обвинетиот Али Фуркан, кој е во бегство....
МАКЕДОНИЈА

Ахмети и Бајрами ќе сведочат во „Монструм“

Берта Китинска
По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро...
Забава МАГАЗИН

Доживотна казна му прети на Харви Вајнштајн

Кристина Денесовска
Жирито на казнениот суд Менхетен во вторникот започна да расправа за судењето на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн по обвиненијата за силување. На филмскиот монгул му...
Компании и пазар

Google и ЕУ ќе се објаснуваат на суд за улогата на компанијата во Интернет просторот

Влатко Зорба
Google и ЕУ ќе се соочаат едни против други во судница за да одлучат дали компанијата е клучен Интернет иноватор или „колос на дигиталното доба“...
Забава МАГАЗИН

Осигурителната куќа тврди дека Шанен Доерти го користи ракот за сожалување

Кристина Денесовска
Актерката Шанен Доерти пред неколку дена ги шокираше своите фанови објавувајќи дека ракот и се вратил и дека е во четвртиот стадиум од болеста. На...
МАКЕДОНИЈА

Рускоска за обвинувањето на Јовановски: Го охрабрувам секој кој има докази за сторено кривично дело веднаш да пријави

Влатко Зорба
Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска го охрабрува првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски да пријави во полиција доколку имал докази...