Таг : судија

МАКЕДОНИЈА

Врховен ја одби жалбата, Вангеловски е разрешен

Врховниот суд ја одби жалбата на поранешниот претседател, Јово Вангеловски како неоснована и го потврди решението на Судскиот совет. Со оваа одлука Вангеловски и официјално...
МАКЕДОНИЈА

Заев засега го нема во списокот на сведоци за „Рекет“, вели судијката Николовска-Масевска

Влатко Зорба
Судијката во предметот „Рекет“, Васка Николовска-Масевска, на средба со новинарите, која се случува за првпат, посочи дека смета дека е правилна одлуката на Судечкиот совет,...
МАКЕДОНИЈА

Судскиот совет разреши судија

Stefanija Kuzmanovska
Судскиот совет на денешната седница разреши еден судија поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција, за тројца судии постапката е запрена, а за еден...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителен акт против судија за слоупотреба на слубената положба

Ивана Рамаданова
Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен суд во Скопје достави обвинителен акт против...
Фудбал

Тренерот на Рома казнет за 2 натпревари поради навреда на судија

Влатко Зорба
Рома нема да може да смета на нивниот тренер Пауло Фонсека да го предводи тимот на следните 2 лигашки натпревари, откако беше казнет од Серија...