Таг : Судство

Политика

Нухиу: ДУИ во овој мандат и објавува војна на селективната правда и корупцијата

Влатко Зорба
ДУИ се залага за владеење на правото, а не на индивидуата. ДУИ се ангажира за целосен ветинг што подразбира двојна контрола на секој политичар, обвинител...
МАКЕДОНИЈА

Низ дијалог и инклузивен процес до решенија од интерес на судиите и судството

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот  Оливер Спасовски денеска прими делегација на Здружение на судии, предводена од претседателот на Здружението, Џемали Саити. На средбата присуствуваше и министерката за правда Рената...
МАКЕДОНИЈА

Судскиот совет – клучен орган кој треба да придонесе кон зголемување на транспарентноста на судовите

Stefanija Kuzmanovska
Стратешката и правната поставеност на транспарентноста и јавноста во работата на правосудните органи, особено кај судовите е на задоволително ниво, покажува анализата на Центарот за...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Поништување на договорите со Грција и Бугарија би значело блокада од ЕУ во истата секунда

Александар Тодески
Притисок е ако по телефон нарачувам пресуда, лустрација, покренување на обвинение, како што за жал се случувало во минатото, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Никогаш немало случиле скандали како со СЈО, летале хонорари, мене ми е непријатно

Александар Тодески
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вчерашното интервју на Националниот сервис зборуваше за критиките кои речиси секојдневно ги упатуваат кон судството. Тој не се...
Политика

Само прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати, смета Заев

Влатко Зорба
Само процесот на прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати. Затоа повикувам на просчистување во правосудството, како што во моментот се прави прочистување и проверка...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Правната држава мора да ја дочекаме зошто граѓаните така сакаат

Александар Тодески
Законската основа е создадена, Заев никогаш не сакал ниту треба било кој да крева телефони на судиите да врши влијание, да кажува како треба, што...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Правиме прочистување во правосудството согласно законската регулатива

Александар Тодески
Реформата во секоја област оди прво со создавање на законодавна подлога а после и практична реализација на таа законодавна подлога низ која што се прави...
МАКЕДОНИЈА

Арсовски: Потребно е прочистување во судската фела

Александар Тодески
Точно е дека во Западен Балкан се чистат голем дел од работите, но останува најголемиот проблем, високиот криминал и корупција и тоа ќе продолжи да...
Политика

Жбогар: Судството и не е во толку лоша состојба

Влатко Зорба
Ветингот е последната опција. За ветинг има еден предуслов, тоа е консензусот од сите политички страни, но тоа е последното решение. Во моментот не гледаме...