Таг : Сулејмани

СВЕТ

Ен Би Си њуз: Израел им помогнал на САД за убиството на Сулејмани

Ивана Рамаданова
Израелските разузнавачки служби им помогнале на американските сили да го лоцираат и убијат командантот на иранската војка Касим Сулејмани, давајќи им важни информации за неговото...
Вести

Трамп: Сулејмани планираше да ја разнесе американската амбасада во Багдад

Влатко Зорба
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Касем Сулејмани, иранскиот генерал убиен во напад на американско беспилотно летало, планирал да ја разнесе американската амбасада во Багдад....
Вести

50 загинати и 212 повредени при судири на погребот на Сулејмани во Иран

Влатко Зорба
50 лица загинаа, а 212 се повредени при немири на погребот на генералот Касем Сулејмани, кој беше убиен при американски воздушен напад од беспилотно летало...
Вести СВЕТ

Ќерката на Сулејмани се закани со напад врз американските воени сили на Блискиот Исток

Зеинаб Сулејмани, ќерката на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен во воздушниот напад на САД во Багдад, се закани со напад врз американските воени сили на...
Вести

Папата Франциск повика на дијалог и воздржаност по убиството на Касим Сулејмани

Влатко Зорба
Папата Франциск денеска повика на дијалог и воздржаност, два дена по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. На денешната молитва во Ватикан, Папата...
Вести

Пелоси: Ликвидацијата на Сулејмани е провокација

Влатко Зорба
Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси изјави дека атентатот на иранскиот генерал Касем Сулејмани во Ирак е „провокација“, објавија АП. Пелоси смета...