Таг : Сведок

Хроника

„Монструм“: Четири дена после првиот записник како доказ беше допишана чаура во вкупниот збир на докази

Влатко Зорба
Чаура од куршум испукан на 12 април 2012 година како доказ била допишана во вкупниот збир на докази на 17 април, односно четири дена после...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителката Фетаи како сведок во „Рекет“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Рекет“. Откако вчера сведок во судница беше обвинителот Гаврил Бубевски кој беше...
Хроника

Сведок за „Монструм“: Бевме да ловиме риба, од осветлувањето на автомобилот видовме како лежи човечко тело

Рибарот Зоран Велковски, кој сведочи на денешното рочиште за случајот „Монструм“, наведе дека критичната ноќ на 12 април 2012, заедно со другарите се упатил кон...
МАКЕДОНИЈА

Крстевски сведок во „Титаник”: Не можам да се сетам дали во еден ден сум дал 60 илјади денари

Како четврт  сведок во предметот “Титаник” е  Горан Крстевски од Куманово, вработен како царински службеник е следниот сведок од јавното обвинителство. На прашањето од обвинителката...
МАКЕДОНИЈА

Арсовски: Денот кога Боки беше приведен, колата беше неколку пати претресувана

Берта Китинска
Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за предметот “Рекет” каде што сведочат уште двајца сведоци предложени од одбраната на Бојан Јовановски – Боки...
МАКЕДОНИЈА

Ременски: Исказот на Боки 13 е доказ дека моето таргетирање е смислено од политичко-разузнавачките кујни

Ивана Рамаданова
Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели во изјавата...
Забава МАГАЗИН

Актерката добила паничен напад додека сведочела против Харви Вајнштајн

Судењето против холивудскиот монгул Хари Вајнштајн, вчера, било прекинато откако актерката Џесика Ман, која го обвинила за сексуално малтретирање, доживеала напад на паника додека била...
Забава МАГАЗИН

Актерката Џесика Мен сведочеше против Вајнштајн

Актерката Џесика Мен сведочеше против Хари Вајнштајн во продолжението на сеудењето за некоговото сексуално злоставување, при што детално ги опиша своите наводи како продуцентот ја...
Хроника

Сведок за „Ласкарци“ го смени првичниот исказ

Влатко Зорба
Сведок на обвинителството што работел како возач во Дурмо турс на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан како „непријателски...
Политика

Сведок во „Титаник“: Незаконски беа издавани лични карти

Влатко Зорба
Јадранка Галевска, поранешен началник на Одделот за управни работи денеска при сведочењето за случајот „Титаник“ посочи дека незаконски биле издавани лични карти, најголем број во...