Таг : Тачи

Политика

Тачи: Зибери беше вицепремиер кога во државата се убиваше со оружје

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи во текот на вчерашниот ден остварил средба со граѓани на Гостивар, каде изразил уверување дека опцијата на...
Политика

Тачи: ДПА ќе применува консензуална демократија

Со ДПА во власта ќе се применува консензуална демократија, а јас како вицепремиер со право на вето ќе обезбедам еднаква и пропорционална распределба на буџетот,...
Регион

Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Stefanija Kuzmanovska
Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за злосторства на ОВК го потврди обвинението, кое го подготви обвинителството на тој...
Регион

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово,...
Регион

Сервер: Тачи да си даде оставка, и да се брани како Харадинај

Влатко Зорба
Американскиот стручњак за Балканот, Даниел Сервер, оцени дека претседателот на Косово, Хашим Тачи, треба да си даде оставка доколку обвинението против него се потврди во...
Регион

Тачи го постави грбот на УЧК на Фејсбук

Влатко Зорба
Ден откако Специјалното обвинителство во Хаг предложи обвинение за воени злосторства против него, косовскиот претседател Хашим Тачи го постави грбот на „Ослободителната војска на Косово“...
АНАЛИЗИ

„Политико“: Западот има сериозен проблем поради обвинението против Хашим Тачи

Александар Петровски
Обвинението за воени злосторства против Хашим Тачи го става Западот во тешка позиција, пишува денес бриселскиот портал „Политико“ и оценува дека ќе ги искомплицира напорите...
Регион

Билд за обвинението за Тачи и Весели: Политичка бомба за Косово и Балканот

Влатко Зорба
Билд: Oбвинението можно е објавено заради обидите на Тачи да го затвори Специјалниот суд Копретседавачот на Европскиот совет за надворешни работи, шведскиот дипломат Карл Билд,...
Регион

Косовскиот претседател Тачи ја откажа посетата на САД по обвинението од Хаг

Stefanija Kuzmanovska
Косовскиот претседател Хашим Тачи го откажа патувањето во Вашингтон по објавувањето дека е обвинет за воени злосторства, изјави денеска Ричард Гренел, американскиот претставник за преговори...
Регион

Хашкиот обвинител поднесе обвинение против косовскиот претседател Тачи

Stefanija Kuzmanovska
Канцеларијата на специјалниот обвинител за воени злосторства на Косово во Хаг во денеска објави дека поднела обвинение за воени злосторства и злосторства против човештвото против...