Таг : Тачи

Вести

ОН: Тачи и Весели ја поткопуваат работата на Специјалниот суд

Влатко Зорба
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги обвини Хашим Тачи и Кадри Весели за попречување на работата на Специјалниот суд за злосторства на УЧК. Проблемите...
Регион

Тачи: Дијалогот меѓу Косово и Србија треба да биде само со една точка на дневниот ред

Влатко Зорба
Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека во Брисел и Вашингтон побарал дијалогот меѓу Белград и Приштина да има само една точка – прашањето за меѓусебно...
Регион

Тачи во посета на Вашингтон, причината непозната

Влатко Зорба
Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Вашингтон, три месеци откако Специјалниот суд за злосторства на ОВК објави дека против него е поднесенo обвинение за воени...
Регион

Тачи: Изјавите на Дачиќ и Вулин се доказ за фашистичката политика на Србија

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, по повод навредливите изјави на министрите во владата на Србија, Ивица Дачиќ и Александар Вулин, за албанските жртви од неодамнешната...
Регион

Тачи побара да не се објавуваат податоци од досието на Специјалниот суд

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, побара да не бидат објавувани досиејата на Специјалниот суд, кои по трет пат се доставуваат до Организацијата на поранешни ветерани...
Регион

Тачи му пиша на Трамп – ќе му додели Орден поради договорот

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, испрати писмо до американскиот претседател Доналд Трамп во кое го извести дека ќе му биде доделен медалот „Орден на слободата“...
Регион

Тачи кон Ердоган: Заемното признавање со Израел нема да го наруши пријателството

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, викендов разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По размената на признавање на Косово и Израел и отворање амбасада на...
Регион

Тачи го поздрави потпишувањето на договорот во Белата куќа

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, на својот Твитер профил го поздрави денес потпишувањето на економскиот договор меѓу Белград и Приштина. Тој им се заблагодари на...
Регион

Синот на Тачи повреден во сообраќајна несреќа

Влатко Зорба
Синот на косовскиот претседател Хашим Тачи, Ендрит Тачи, е повреден рано утрово во сообраќајна незгода на патот Приштина – Урошевац, пренесува „Газета експрес“. Полицијата потврди...