Таг : „Таргет – Тврдина“

Политика

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од Мијалков како да е безличен човек кој нема заслуга за партијата, вели Николовски

Берта Китинска
Сегашната пропаганда и раководство на ВМРО-ДПМНЕ  ми е многу чудно.Оваа партија пред вчерашниот избор на ИК беше сведена на неколку раководни места. ВМРО-ДПМНЕ  полека се...
МАКЕДОНИЈА

Новинари и функционери во исказите за „Таргет-Тврдина“ порачаа дека се чувствуваат оштетени

Влатко Зорба
Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година денеска сведочеа за тоа која функција ја имале во општеатвото во...
Хроника

Сведок во „Таргет-Тврдина“: Горан Грујевски инсистирал да се формира Комисија за поништење на опрема од УБК

Влатко Зорба
После секоја интервенција во системи за следење на комуникациите во УБК, инженерите за поддршка од Ериксон Телеком, сочинувале записи, но содржината не ја пополнувала заради...
Хроника

Денешното рочиште за „Таргет-Тврдина“ затворено за јавноста

Stefanija Kuzmanovska
Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за предметот „Таргет-Тврдина”, но рочиштето е затворено за јавност, поради сослушување на сведок поранешен вработен во Управа...
МАКЕДОНИЈА

Денешното и следните рочишта за „Таргет-Тврдина“ затворени поради сведочење на вработени во поранешна УБК

Stefanija Kuzmanovska
Во Кривичниот суд во Скопје, денеска продолжи судењето за предметот „Таргет-Тврдина”, но рочиштето ќе биде затворена за јавноста, од причина што ќе сведочат вработени од...
МАКЕДОНИЈА

Со испрашување на сведокот Марјан Јанкуловски почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“

Со вкрстено испрашување на сведокот Марјан Јанкуловски, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“. Прашања врз основа на сведочењето поставуваше обвинетата Надица Николиќ, која...
Политика

Сведок: Пристап до прислушуваните броеви имале Мијалков, Грујевски и Николиќ

Влатко Зорба
Звонко Костовски никогаш не ми даваше налог на ливче или усно, да маркирам некој број. Од Надица Николиќ добивав наредба да им доделам на репродуцерите,...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, повеќе од јасно е кој прислушувал

Александар Тодески
Ја споменав Управата за контраразузнавање, бидејќи таму се прислушувало. Сашо Мијалков е виновен, и тоа како е виновен, но лошотијата и злобата доаѓаат од Никола...
Политика

Предмет „Таргет-Тврдина“: Заев и Црвенковски биле најприслушувани

user3
Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ,...
Политика

Заев дојде во суд, ќе сведочи за „Таргет Тврдина“

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се...