Таг : Тимоние

МАКЕДОНИЈА

Министерот Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

Ивана Рамаданова
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние. На средбата беше разговарано за нон-пејперот подготвен од страна...
Политика

Тимоние: Правната држава има клучна улогa во интегративниот процес на земјата во ЕУ

Влатко Зорба
„Правната држава има клучна улогa во интегративниот процес на земјата во ЕУ. Франција ќе го поддржи Уставниот суд да може што подобро да се вклопи,...
Политика

Тимоние за „мал шенген“: Секоја соработка во овој регион е добредојдена

Влатко Зорба
Процесот на ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО е во тек и без проблеми треба да се ратификува во Франција до...
Политика

Тимоние за идно членство во ЕУ: Клучна е борбата против корупцијата

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска уште еднаш порача дека владеењето на правото и борбата против корупцијата е приоритет и суштински дел на идната интеграција на...
Политика

Тимоние: Знам дека е тоа долг пат, но ние сме на ваша страна да ви помогнеме во тоа

Влатко Зорба
Процесот на ревизија на ЕУ постои и доколку се дадат позитивни точки до месец мај и од ваша и од наша страна мислам дека ќе...
МАКЕДОНИЈА

Зекири: Жал ми е што Тимоние е брифиран од Алексовски, екс советникот на Иванов

Влатко Зорба
Вечерва во „24 Анализа“ на ТВ 24 потпретседателско соочување меѓу Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ и Мухамед Зекири од СДСМ. -Не можеме да се согласиме со...
Политика

Нема потврда за посетата на Макрон, Тимоние вели дека најавата била пред закажувањето на избори

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска изјави дека нема информации за тоа кога би се остварила посетата на претседателот на Франција Емануел Макрон на Скопје и...
Политика

Тимоние за блокадата: Откако се надминати емоциите, сега треба да се размислува потрезвено

Влатко Зорба
Очекувањата беа големи, ние на претпазлив начин зборувавме за прашањето за почеток на преговори и за жал тоа беше повеќе од потребно, вели францускиот амбасадор,...
Политика

Тимоние: Наместо партиите да се концентрираат на решавање на проблемите, особено корупцијата, тие се закануваат едни на други

Влатко Зорба
Франција се уште не го соопштува својот став за тоа дали на Македонија ќе и биде додделен датумот за отпочнување на преговорите на 15, односно...