Таг : топ-вести

Политика

Јоксимовиќ: Заедничката цел е остатокот од Балканот да влезе во ЕУ

user3
Србија не се радува за одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија и како земја кандидат не е целосно задоволна од темпото на нејзината...
Политика

Заев: Македонскиот код е загарантиран како никогаш досега

user3
“Прилеп е нашиот предводник на правиот пат. И кога фашистичка чизма згазна, охрабрувајќи ги прилепчани но и сите граѓани на нашатата татковина. Прилеп е нашиот...
Политика

Заев во Прилеп: Сакаме да си ја почитуваме нашата култура, којашто е составен дел од европската

user3
„Нашата татковина припаѓа на ЕУ и затоа не прифаќаме никакви алтернативни решенија, како парнерства или посебни статуси“, рече претседателот на Социјалдемократскиот сојуз и премиер на...
МАКЕДОНИЈА Политика

Пендаровски–Мета: Земјите од Западен Балкан да одржат Самит на кој ќе се дискутира за проширувањето во ЕУ

Maja_Serafimova
Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете...
МАКЕДОНИЈА

Протест на земјоделците со барања за повисоки субвенции (ФОТО)

Maja_Serafimova
Протест на земјоделците кои бараат повисоки субвенции од Владата. Демонстрантите пред владата наместо своите барања, скандираа ,,Македонија’’ и ,,лопови’’, а бараа и оставка од премиерот...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Го решивме деценискиот проблем, лековите се достапни за граѓаните и кон крајот на месецот

Maja_Serafimova
Министерот за здравство денеска во општина Прилеп посети неколку аптеки, за да се информира како тече мерката со укинувањето на квотите за лекови на рецепт....
МАКЕДОНИЈА Политика

Северна Македонија стана извозник на стабилност и демократија

Maja_Serafimova
Со денешната последна сесија на „Охридски дијалог“ на која учествуваа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане...
МАКЕДОНИЈА

Варвициотис: Не се менува нашата поддршка за европската перспектива на соседната земја

Maja_Serafimova
Последните случувања создаваат нови политичка ситуација и го потврдуваат она што предизборно го кажувавме за Договорот од Преспа, но она што не се менува е...
МАКЕДОНИЈА Политика

Пендаровски со највисоки државни и воени почести пречекан од албанскиот претседател Илир Мета

Maja_Serafimova
Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски  ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев за „Данас“: Од евентуалното затворање на вратата на ЕУ сите губат

Maja_Serafimova
Покрај за „Политика“, премиерот Заев даде интервју и за саботното издание за дневниот весник „Данас“ со наслов „Макрон знае дека за Балканот ЕУ нема алтернатва“....