Таг : трпеза

Забава МАГАЗИН

Денеска е Бадник – предвесник на Христовото раѓање

Православните христијани денеска го слават Бадник, празник на семејството. Според верувањата, на овој ден сите треба да се во своите домови, покрај најблиските. Бадник го...
Забава МАГАЗИН

Свети Никола: Вечерва заслуг, утре е голем празник

Елена Даскалова
Утре (19 декември) е големиот христијански празник Свети Никола, а голем број православни верници вечерва (18 декември) прават заслуг во чест на светецот и го...
Забава МАГАЗИН

Што треба да има на славската трпеза за Свети Никола?

Елена Даскалова
Славата Свети Никола секогаш е за време на големите божикни пости, а тоа подразбира дека трпезата треба да биде посна, без разлика во кој ден...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Совршената салата за секоја трпеза

Состојки: – пилешко месо или пилешки гради – зелена салата – шери домат – малку краставица исечена на коцки – 2 лажици кисело млеко –...