Таг : центар жупа

МАКЕДОНИЈА

Во тек скринингот за имунитет во Дебар и Центар Жупа, направени околу 1.300 тестови

Stefanija Kuzmanovska
Во Дебар и Центар Жупа, двете општини кои беа првото жариште на коронавирусот во државава, во тек е скринингот за имунитетот на населението. Според 14...
МАКЕДОНИЈА

Од денеска за Дебар и Центар Жупа на сила само мерките кои важат за целата држава

Влатко Зорба
Минатиот викенд заврши кризната состојба на териториите на општините Дебар и Центар Жупа. На денешната седница Владата на Република Северна Македонија, по предлог на Главниот...
Политика

Ибраим: Состојбата со „Ковид-19“ во општина Центар Жупа се стабилизира

Влатко Зорба
Градоначалникот на општина Центар Жупа, Аријан Ибраим, оценува дека состојбата со коронаврусот се стабилизира. -Освен првите два случаи на заразените сопружници, до сега нема други...
Политика

МВР: Безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа стабилна

Влатко Зорба
Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба. Во рамки на предвидените мерки во оперативниот план,...
МАКЕДОНИЈА

Нема нарушувања на јавниот ред и мир на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа

Stefanija Kuzmanovska
Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба. Во рамките на предвидените мерки во оперативниот план,...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните на Дебар и Центар Жупа ги почитуваат препораките, мерките и насоките усвоени од Владата

Влатко Зорба
Во изминатото деноноќие безбедносната состојба на целото подрачје на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна и без регистрирани собирања...
МАКЕДОНИЈА

Се дезинфицира секое возило што поминува низ Дебар и Центар Жупа

Веќе една недела припадници на силите за заштита и спасување ги дезинфицираат возилата што се движат на кризното подрачје во Дебар и Центар Жупа. Тие...
МАКЕДОНИЈА

Помош со прехранбени производи за граѓаните од Дебар и Центар Жупа

Stefanija Kuzmanovska
Помош за жителите од Дебар и Центар Жупа доаѓаат од македонскиот бизнис сектор во услови на изолација. Заедно со Црвениот крст се организираат конвои со...
МАКЕДОНИЈА

Лицата во самоизолација и жителите на Дебар и Центар Жупа добиваат психолошка поддршка

Клиниката за психијатрија започнува со телефонска психолошка поддршка на граѓаните, на родители на деца, за лица во самоизолација и лица од Дебар и Центар Жупа, посочи...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Дебар блокиран со полиција, се дезинфицира целата општина

Влезовите во Дебар од попладнево се блокирани со полиција. Влез во градот од страна на жителите на Дебар може да влезат до полноќ, а останатите...