Таг : Туск

ЕУ СВЕТ

Туск: Доналд Трамп претставува еден од најголемите предизвици за Европската унија

Претседателот на САД Доналд Трамп претставува еден од најголемите предизвици за Европската унија бидејќи се моли за распаѓање на Европската унија, изјави денеска претседателот на...
Политика

Туск: Да бидам јасен – Северна Македонија и Албанија не се виновни за ова

Влатко Зорба
Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите...
Политика

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Влатко Зорба
Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки...
ЕУ СВЕТ

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Maja_Serafimova
Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика...
Политика

Туск ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ, Макрон не го променил мислењето за Северна Македонија

Влатко Зорба
Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по...
Политика

Полска, Словачка, Унгарија и Чешка побараа од Туск да иницира дебата на Самитот на ЕУ за Северна Македонија

Влатко Зорба
Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со...
Политика

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Влатко Зорба
Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна...
Политика

Ципрас на средба со Туск, ја истакнал важноста за почнување преговори со Северна Македонија

Влатко Зорба
Ја истакнав важноста што ја има почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија, но и за Албанија, доколку ги почитува обврските во врска со грчкото...
Политика

Фон дер Лејeн, Туск и Сасоли бараат старт на преговори со Северна Македонија

Влатко Зорба
Во писмо испратено попладнево до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск, новоименуваната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен,...