Таг : Ученици

СВЕТ

Истрага за убиството на францускиот наставник: Убиецот им платил на ученици да му го покажат наставникот

Stefanija Kuzmanovska
Чеченскиот тинејџер кој ја отсече главата на францускиот професор Самуел Пати поради прикажување карикатури на пророкот Мухамед на час, им платил на учениците да го...
МАКЕДОНИЈА

Седум ученици и пет наставници активни на КОВИД-19 се од настава со физичко присуство

Влатко Зорба
Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај наставници....
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Влатко Зорба
Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска...
МАКЕДОНИЈА

На отворено, со маски на лицето и дистанца учениците се навикнуваат на новите правила

Берта Китинска
По точно седум месеци, во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца седнаа на училишните клупи. Останатите ученици...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: За децата кои немаат ИТ-уреди ќе има алтернатива за следење на наставата

Берта Китинска
Се е подготвено за почеток на новата учебна година која ќе започне утре, иако се очекува да се надминат предизвиците кои ќе бидат во текот...
Регион

Корона во 25 белградски училишта, заразени 28 ученици

Stefanija Kuzmanovska
Од почетокот на учебната година, во вкупно 25 белградски училишта пријавени се случаи на инфекција со коронавирус, а вкупно 28 ученици се заразени, покажуваат податоците...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Учениците во училиштата ќе ги враќаме постепено

Берта Китинска
Министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија се осврна на почетокот на учебната година и појасни дека причината за...
МАКЕДОНИЈА

Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

Берта Китинска
Учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, предложи Комисијата за заразни болести...
СВЕТ

ОН: Милијарда ученици погодени од затворањето на училиштата поради коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш рече дека пандемијата на коронавирус довела до најголемо нарушување на образованието во историјата со затворените училишта во повеќе...
МАКЕДОНИЈА

Владата донесе уредби за поддршка на ученици и студенти за дигитални вештини, за сместување и студирање

Влатко Зорба
Владата на вечерашната седница даде согласност ваучери за средношколци кои доаѓаат од семејства со ниски приходи во максимален износ до 3.000 денари да можат да...