Таг : УЧК

Регион

ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на УЧК

Влатко Зорба
Специјалните единици на ЕУЛЕКС влегоа во канцелариите на организацијата што собира ветерани на Ослободителната војска на Косово (УЧК), пренесуваат косовските медиуми. Акцијата на ЕУЛЕКС започна...
Регион

САД, Германија и Швајцарија против закон за УЧК

Влатко Зорба
Амбасадорите на Германија, Швајцарија и Соединетите Американски држави на Косово денес изразија несогласување со предложениот нацрт-закон за заштита на вредностите на УЧК, сметајќи дека тој...
Регион

Тачи го постави грбот на УЧК на Фејсбук

Влатко Зорба
Ден откако Специјалното обвинителство во Хаг предложи обвинение за воени злосторства против него, косовскиот претседател Хашим Тачи го постави грбот на „Ослободителната војска на Косово“...
Регион

Кој е Хашим Тачи – косовскиот претседател, обвинет за воени злосторства?

Влатко Зорба
Хашим Тачи, против кого Специјалното јавно обвинителство во Хаг денеска поднесе обвинение за злосторства извршени во Косово, би можел да се соочи со судење две...
Политика

Шекеринска за сликата со симбол на УЧК: Иконографиите не се репер за добро управување, служењето на граѓаните е репер

„Дејствијата од 2001 се далеку зад нас. Нашето општество ја надмина воената криза на демократски и траен начин, за што сведочиме денес, 19 години подоцна,...