Таг : Устав

Политика

Спасовски за Мизрахи: Несериозно е со Уставот да се играат играчки

Влатко Зорба
Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Рашела Мизрахи не само што го крши Уставот, туку и дрско лаже

Александар Тодески
Владејачката СДСМ објавувајќи ја фотографијата во која се гледа дека на прес-конференција на претходната министерка за труд и социјална политика, Мила Царовска стои табла согласно...
МАКЕДОНИЈА

Шкријељ со фотографија ја демантираше Мизрахи дека имало само една табла во МТСП

Александар Тодески
Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, на својот Фејсбук профил објави фотографија од Министерството за труд и социјална политика, на која се...
Вести

Зголемени овластувања на Парламентот и Владата, предлага Путин со новите уставни измени

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин предложи денеска измена на рускиот Устав, со која би се овозможило зголемени овластувања на Парламентот и Владата, потег кој би можел...
МАКЕДОНИЈА

Костадинов: Мицкоски да го каже својот предлог и утре да ја формираме техничката влада

Откако ќе го видиме предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ќе можеме да коментираме дали е прифатлив или не, рече на прес конференција порптаролот на СДСМ, Костадин Костадинов....
МАКЕДОНИЈА

Власта и опозицијата уште без договор за технички министер за внатрешни работи

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера телефонски разговарале за името на техничкиот министер за внатрешни работи, кој...
МАКЕДОНИЈА

Цаца Николовска за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за МВР: Не можам да прифатам преседани кои се противуставни

Александар Тодески
Обид за пролонгирање на изборите и противуставно кадровско решение. Вака аналитичарите го коментираат предлогот на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за технички министер за...
Политика

Рамадани: 2019 година беше година со многу предизвици и големи одлуки

Влатко Зорба
Уставните амандмани и промените во Уставот кои дадоа зелено светло за да се постигне отворањето на вратите на НАТО и Европската Унија, се само дел...
Регион

Коцијанчич: Да се почитува Уставот при формирање влада на Косово

Влатко Зорба
Портпаролката на Европската унија, Маја Коцијанчич порача дека при формирањето на новата косовска влада мора да се почитува Уставот на најмладата балканска држава, објави „Газета...