Таг : Вести

Вести СВЕТ

Ердоган: Ако не се повлечат курдските борци, ќе ги уништиме

Maja_Serafimova
Турција ќе го искористи своето право да ги уништи курдските борци, припадници на Единиците за народна заштита, доколку не се повлечат од „зоната на безбедност“...
Вести СВЕТ

Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори во Боливија

Maja_Serafimova
Боливискиот претседател Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори, тврдејќи дека е во големо водство во однос на главниот ривал Карлос Меса. Британските...
Вести СВЕТ

Трамп: САД се повлекуваат од Парискиот договор за климата

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека САД се повлекуваат од Парискиот договор за климата. На енергетска конференција во Питсбург, Трамп го оквалификува договорот како „лоша...
Вести СВЕТ

Ова е убиецот заради кого почнаа масовните протести во Хонг Конг: Денес го пуштија на слобода (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Чан Тонг Каи (20), младото момче заради кого практично почнаа протестите во Хонг Конг е пуштен на слобода. Имено, тој е обвинет за убиство на...
Вести СВЕТ

Братот на Пабло Ескобар му се закани на Илон Маск: Ми ја украде идејата, ќе те уништам!

Maja_Serafimova
Роберто Ескобар, брат на познатиот нарко-бос Пабло Ескобар тврди дека авторските права за фрлачот на пламен, која компанијата во сопственост на Илон Маск почна да...
Вести СВЕТ

Израелскиот претседател му го даде мандатот за формирање влада на Бени Ганц

Maja_Serafimova
Израелскиот претседател Рувен Ривлин денеска ќе му даде мандат на лидерот на партијата Бело – Сино, Бени Ганц да формира коалициска влада, соопшти кабинетот на...
Вести СВЕТ

Петмина загинати заради кавга за пасишта во Ростовската област

Maja_Serafimova
Пет лица загинаа за време на престрелка на фарма во Ростовската област, јавија руските медиуми. Во инцидентот се ранети и две други лица. Според информации...
Вести СВЕТ

Трамп: Импичментот е неправеден, ова е линч!

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп конгресната истрага за импичменот против него денеска ја спореди со „линч”, што многумина ја сфатија како расистичка изјава од најмрачните денови...
Вести СВЕТ

Полицијата го уапси мажот кој прегази пешаци и бебиња близнаци во количка (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Вооружениот маж што во Осло украде амбулантно возило и влета во толпа луѓе, повредил три лица, од кои две се бебиња, соопштија норвешката полиција и...
Вести СВЕТ

Хаос во Чиле: Најмалку 15 загинати и 239 повредени во протестите (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари...