Таг : Вести

Вести СВЕТ

Трамп: САД ќе смислат нешто со Курдите во источна Сирија за да се обезбеди пристап до приходите од сириската нафта

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сè уште сака сите американски трупи да се повлечат од Сирија, но оти Јордан и Израел побарале од...
Вести СВЕТ

Нетанјаху по 13 години на власт се откажува од формирање влада

Maja_Serafimova
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека се откажува од напорите да формира нова влада, откако не успеа да обезбеди мнозинство во парламентот по изборите...
Вести СВЕТ

Мексиканската влада не се откажува од апсењето на синот на Ел Чапо

Maja_Serafimova
Претседателот на Мексико денеска соопшти дека неговата Влада не се откажува од апсењето на синот на познатиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман кога ќе се...
Вести СВЕТ

Путин ги отстрани опозиционерите од својот Совет за правата на човекот

Maja_Serafimova
Рускиот претседател Владимир Путин отстрани неколку опозициски фигури од својот Совет за правата на човекот, се гледа од указот што денеска беше објавен. Педесетчлениот орган,...
Вести СВЕТ

Мал авион се урна во Бело Хоризонте, најмалку тројца загинати (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Најмалку три лица загинаа кога мал авион се урна набргу по полетувањето во бразилскиот град Бело Хоризонте, соопштија локалните власти. Авионот со еден мотор при...
Вести СВЕТ

Прва снимка на Асанж по повеќе месеци во затвор: Основачот на Викиликс се појави пред суд (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се појави пред суд во Лондон во рамките на постапката за негова екстрадиција во САД. Против Асанж се покренати...
Вести СВЕТ

Од почетокот на турската офанзива се раселени околу 70.000 деца во Сирија

Maja_Serafimova
Меѓународната хуманитарна организација Сејв д чилдрен (Save the children) соопшти дека околу 70.000 деца се раселени од почетокот на турската офанзива во североисточниот дел на...
Вести СВЕТ

Путин ја следел воената вежба каде руска подморница не успеа да истрела интерконтинентална ракета

Maja_Serafimova
Руска нуклеарна подморница  на воена вежба што се одржа минатата недела, а која ја следел и претседателот Владимир Путин, се откажала од тестирање на интерконтинентална...
Вести СВЕТ

Трамп брутално го „закопа“ Макрон: Француски новинар му постави прашање, одговорот сите ги изнасмеа (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп е познат по тоа што „нема влакна на јазикот“, па колку и да добие деликатно прашање, тој секогаш има интересен одговор....
Вести СВЕТ

Драма во Алјаска: Авион со средношколци се лизна од пистата

Maja_Serafimova
Авион со 38 патници, меѓу кои биле и средношколци, членови на пливачка екипа,  излетал од пистата додека се обидувал да слета на аеродромот во градот...